Oy kullanırken dikkat edilecek hususlar

Yerel Seçimlerde oy kullanırken nelere dikkat edilmesi gerektiği merak ediliyor. Oyunuzun geçersiz sayılmaması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Vatandaşlar da oyu geçersiz sayan ve saymayan hususları araştırıyor.

Oy kullanırken dikkat edilecek hususlar

Yerel Seçim maratonu sona erdi ve gözler bugünkü seçimlere çevrildi. Türkiye’de 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. Yerel Seçimlerde Yüksek Seçim Kurulu’nun açıkladığı kurallar geçerli olacak. Bu kurallara göre oylar bazı durumlarda geçersiz sayılabiliyor. Oyunuzun geçersiz sayılmaması için dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. İşte oyu geçersiz sayan ve geçersiz saymayan hususlar…

OYUN GEÇERSİZ SAYILDIĞI HUSUSLAR

Seçimde oy pusulasının geçersiz sayılacağı hususlar şu şekilde;

- Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, arkasında sandık kurulu mührü ve Türkiye Cumhuriyeti Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunmayan oy pusulaları.

- Hiçbir yerine ‘Evet’ veya ‘Tercih’ mührü basılmamış olan oy pusulaları.

- Siyasi partilere veya bağımsız adaylara ayrılan alanlardan birden fazlasına mühür basılmış olan oy pusulaları.

- Birden fazla siyasi partiye veya bağımsız adaya ayrılan alana taşmış ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührü basılan oy pusulaları.

- Sandığın ait olduğu seçim çevresinden başka bir seçim çevresi için düzenlenmiş olan oy pusulaları.

- Bütünlüğü bozacak şekilde yırtılmış veya koparılmış oy pusulaları.

- ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührü dışında herhangi bir özel işaret, herhangi bir isim, imza kaşesi, mühür veya parmak izi basılmış, karalanmış oy pusulaları.

- Pusulada yer alan matbu yazıların ve şekillerin dışında yazılar, harfler, sayılar yazılmış veya şekiller çizilmiş birleşik oy pusulaları.

oy-kullanirken-dikkat-edilecek-hususlar.jpg

OYUN GEÇERLİ SAYILACAĞI HUSUSLAR

Seçimde oy pusulasını geçersiz saymayacak hususlar şu şekilde;

- Zarfların açılması veya oyların okunması sırasında bütünlüğü bozulmaksızın bir kısmının kazayla yırtılması.

- Herhangi bir şekilde pusulanın lekelenmiş olup da bunun özel olarak işaret koymak amacıyla yapıldığının anlaşılmaması.

- Pusulanın katlanarak zarfa konulması sebebiyle ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührü veya arkasına basılan sandık kurulu mühür izinin oy pusulasının diğer kısımlarına geçmesi.

- Bir siyasi parti veya bağımsız aday alanına basılan ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması.

- Başka bir siyasi parti veya bağımsız adayın alanına taşmamak kaydıyla siyasi parti veya bağımsız aday alanına birden çok ‘Tercih’ veya ‘Evet’ mührü basılması.

- Zarftan çıkan oy pusulalarında bir seçim türüne ait olanın geçersiz olması, diğerinin geçersiz sayılmasını gerektirmeyecek.