Sıcaklıkların zirveye ulaştığı günlerde diz boyu kar UYARISI! Dondurucu soğuklar geliyor

Kavurucu sıcaklıkların etkili olduğu yaz ayında özellikle Temmuz ayı aşırı sıcak geçti ve termometreler adeta rekor seviyeyi gördü. Sıcaklıkların zirveye ulaştığı aylarda Ağustos’ta yazın ortasında gelen kar uyarısı herkesi şaşırttı.

Sıcaklıkların zirveye ulaştığı günlerde diz boyu kar UYARISI! Dondurucu soğuklar geliyor

Hava durumuyla ilgili yapılan uyarılar mevsimler tersine döndü yorumlarını beraberinde getirdi. Bu yıl en sıcak yazlardan biri yaşanırken özellikle de Haziran sonu Temmuz başında başlayan aşırı sıcak hava bunaltıcı günler yaşattı. Kavurucu sıcaklıkların etkili olduğu Temmuz ayını geride bırakırken Ağustos ayının başlarında da hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyretti. Ağustos’un ortalarında ise serin hava müjdesi geldi. Bu kez de yaz ayının ortasında kar uyarısı geldi. Gelen diz boyu kar uyarısı kavurucu yaz sıcaklarında vatandaşı hem şaşırttı hem de serinletti. İşte uzman isimden gelen uyarılar ve son hava durumu tahminleri ile ilgili tüm merak edilenler…

KIŞ BU SENE ERKEN GELECEK

Mevsim normallerinin üstünde seyreden hava sıcaklıkları özellikle de Temmuz ayında bunaltıcı günleri beraberinde getirdi. Çok sayıda ilde sıcaklık rekorları kırılırken termometreler ise en yüksek seviyeleri gördü. Yoğun sıcak hava dalgasıyla kavurucu sıcaklıkların etkisini yaşayan vatandaşlar ise havanın ne zaman serinleyeceğini ve sıcaklıkların ne zaman düşeceğini merak etmeye başladı. Bu sene yaz ayında aşırı bunaltıcı sıcaklıklar yaşanırken gözler uzman isimlerin açıklamalarına ve hava durumu tahminlerine çevrildi. Uzman isim Kerem Ökten, bu sene kışın erken gelebileceğini söyledi.

sicakliklarin-zirveye-ulastigi-gunlerde-diz-boyu-kar-uyarisi-dondurucu-soguklar-geliyor.jpeg

24 AĞUSTOS’A DİKKAT ÇEKTİ

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten, soğuk birikmesine dikkat çekti ve tarih vererek önemli değerlendirmelerde bulundu. 24 Ağustos 2023 tarihinde Kuzey Kutbu’nda sonbaharın başladığını belirten Ökten, diyagramı işaret etti ve ‘Eksi rüzgar ne demek biliyor musunuz? Kutup güneş ışını alıyor ve ısınıyor demek. 24 Ağustos’ta artı olacak ve böylece kutupta alçak basınç oluşacak. Bu basınç soğuk biriktirmeye başlayacak.’ dedi.

sicakliklarin-zirveye-ulastigi-gunlerde-diz-boyu-kar-uyarisi-dondurucu-soguklar-geliyor.jpg

BU KIŞ ÇOK BEKLEMEYECEĞİZ

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla aşırı sıcaklıklar ve yaklaşan kış ayı ile ilgili yorum ve öngörülerini aktaran Kerem Ökten, El Nino’nun git gide kuvvetlendiğine dikkat çeken uzman isim, bu şekilde güçlü bir El Nino’nun 1997-1998 kışına benzediğine dikkat çekti. Bu yıllar arasında da kışın erken başladığını vurgulayan Ökten, Aralık ayında Avrupa’da sert bir kış yaşandığını hatırlattı. 1997 yılının Aralık ayında kar yağışının Trakya üzerinden İstanbul’a geçiş yaptığını hatırlattı ve El Nino kışlarının erken geldiğini söyleyerek bu kış çok beklemek gerekmeyebileceğini de ekledi.