Torba yasa ile ERKEN EMEKLİLİK geliyor! 50 yaş altı SSK ve Bağ-Kurluyu kapsıyor

Torba yasa ile erken emeklilik sürprizi geliyor. 50 yaş altı erken emeklilik fırsatı bu defa SSK ve BAĞ-KUR’LU çalışanları kapsayacak.

Torba yasa ile ERKEN EMEKLİLİK geliyor! 50 yaş altı SSK ve Bağ-Kurluyu kapsıyor

Emekli olmak isteyen milyonlarca SSK ve BAĞ-KUR’lu çalışan için torba yasa sürprizi geliyor. TBMM’de görüşülen torba yasa maddeleri arasında erken emeklilik fırsatları da var. SSK ve bağ kurlular arasında prim eşitlemesi, ev hanımlarına prim desteği gibi bir çok düzenleme meclisten geçtiği gibi hayata geçecek. Milyonlarca kişinin beklediği yeni erken emeklilik düzenlemesinin detayları belli oldu. İşte EYT’siz erken emeklilik fırsatları…

Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesi şu ana kadar 3 milyona yakın vatandaş için erken emeklilik fırsatını getirdi. Bunun yanında TBMM’de torba yasa ile bekleyen yeni düzenlemelerde var. EYT’yi kaçıran milyonlarca vatandaş için yeni fırsat prim indirimi ile gelecek. Özellikle SSK ve bağ-kur prim eşitlemesi 1.6 milyon bağ kurlu çalışana erken emekli imkanı sunacak. Bunun yanı sıra ETS erken emeklilik fırsatı ev hanımları için de geliyor. TBMM’de torba yasa maddeleri arasında bulunan iki yeni düzenlemenin detayları haberimizde…

torba-yasa-ile-erken-emeklilik-geliyor-50-yas-alti-ssk-ve-bag-kurluyu-kapsiyor-1.jpg

PRİM EŞİTLEMESİ İLE 5 YIL ERKEN EMEKLİLİK

Pirim eksiği nedeniyle EYT’yi kaçıran milyonlarca vatandaş için prim indirimi müjdesi yolda. Prim eşitlemesi düzenlemesi Bağ-kur’lu esnafı kapsıyor. Esnaflar, bu düzenleme sayesinde 1800 gün prim indiriminden faydalanabiliyor ve beş yıl erken emeklilik fırsatını yakalıyor. Prim eşitlememesi ile 45-48 yaş arası erken emeklilik imkanı sunulacak. İlk etapta 1.6 milyon kişinin kapsama alınması ve prim indiriminden faydalanması bekleniyor.

Bağ kurlular arasında büyük bir sevinçle karşılanan ve diğer adıyla de esnek emeklilik modeli olarak bilinen prim indirimi düzenlemesi TBMM’ye geldi. Torba yasa maddeleri arasında yer alan düzenlemenin kısa süre içinde görüşülmesi ve kabul edilmesi bekleniyor. Böylece artık bağ kurlu da SSK’lılar gibi 7200 prim günü ile emeklilik hakkına sahip olacak.

torba-yasa-ile-erken-emeklilik-geliyor-50-yas-alti-ssk-ve-bag-kurluyu-kapsiyor-2.jpg

EV HANIMLARINA EMEKLİLİK FIRSATI

Erken emeklilik için diğer bir fırsat ise ev hanımlarına geliyor. Daha önce hiç çalışma hayatı olmayan ev hanımları, isteğe bağlı sigorta yaptırmaları durumunda devletten prim desteği alabiliyor. Devletin ev hanımlarına prim desteği miktarı üçte bir olacak. Yani isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Aynı zamanda ev hanımları için çocuk sayısı ve Evlilik süresi de emeklilik için önemli kriterler arasına girecek. Daha önce hiç çalışmamış olsalar bile ev hanımları bu sistem sayesinde emekli olma şansına sahip olacak ve emekli maaşı almaya başlayacak.

Ev hanımlarına prim desteği için düzenleme de torba yasa maddeleri arasında Meclis’e sunuldu. En kısa sürede TBMM’de oylanması beklenen düzenlemelerin yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.