Türkiye'de oyun sektörü hasılatı 1 milyar doları aştı

Her yıl merakla beklenen Türk Oyun Sektörü 2021 Raporu açıklandı. Rapora göre yetişkinlerin yüzde 78’i mobil oyunu tercih ederken, oyuncu sayısı 36 milyondan 41 milyona çıktı.Toplam oyuncu hasılatı ise 880 milyon dolardan 1 milyar 200 milyon dolara yükseldi.

Türkiye'de oyun sektörü hasılatı 1 milyar doları aştı

Oyun ve Espor Ajansı Gaming in Turkey’in6 yıldırdüzenli olarak hazırladığı ve her yıl merakla beklenen ‘Türkiye Oyun Sektörü2021 Raporu’ yayımlandı. Bu sene rapor ilk defa internetsitesi üzerinden gamerroom teması ile yayınlanıyor. Birçok sektörde olduğu gibiartan yatırımlarla birlikte Türkiye, dünya oyun sektöründe de adını sıkça sözettirmeye başladı. 


Raporda 2021 yılının, Covid-19 pandemisi sürecinin devamettiği yine çoğu zaman sosyal faaliyetlerin gerçekleşemediği 2020 senesinebenzer bir yıl olduğu öne çıktı. 2020'de hızlanan dijitalleşme süreci 2021'demeyvelerini vermeye başladı.Oyun sektörünün aşina olduğu ama genel olarakherkese ulaşan Metaverse kavramı ise 2021 yılı sonuna damgasını vurdu.


Toplam oyuncu hasılatı 1 milyar dolarıaştı

Türkiye’detoplam oyuncu sayısı 2021’de 36 milyondan 41 milyona çıktı. Toplam oyuncuhasılatıise 880 milyon dolardan 1 milyar 200 milyon dolara yükseldi. Mobil oyunhasılatı 2021 yılında toplam hasılatın yarısını oluşturdu. Mobil oyun hasılatı2021 yılında 620 milyonu görürken geçtiğimiz yıl 450 milyon dolar düzeyindeydi.Dünya oyun sektörüne bakıldığında Türkiye’nin gelir bakımından sıralaması değişmedi.Sıralamada Türkiye mobilde ve toplamda 18’inci sırada yer almaya devam etti.


Yatırımda aslan payı oyun sektörünün

Raporlailgili görüşlerini paylaşan Gaming inTurkey Kurucusu Ozan Aydemir, Türkiyegirişim ekosistemi 2021 yılında toplam 1,1 milyar dolar yatırım alırken bunun266 milyon dolarlık hacmi oyun sektörüne ait. Yatırımların çok büyük birçoğunluğu oyun stüdyolarına, özellikle de mobil oyun stüdyolarına yapılmışdurumda. Dream Games tek başına toplam 205 milyon dolar yatırım aldı. Kalan 53girişim ise toplam 61 milyon dolar yatırımı bölüştü. 2021 yılında oyunsektöründeki 54 girişim yatırım aldı. Ekosistemde oyun sektörü kadar sık konuşulmasada yine sektörle her zaman ilişkisi bulunan yapay zeka çözümleri sunan 46girişim yatırım aldı. Üçüncü sırada ise 39 tane girişimle veri & analitikalanı yer aldı” dedi. 2021 yılında yatırım alan 54 girişimin 48’i oyunstüdyolarından çıktığını kaydeden Aydemir,“Kalan 6’sı ise blok zincir tabanlı videooyun platformundan, yapay zeka ile oyun oynayışınızı geliştiren asistanlarakadar çeşitli girişimlerden oluşuyor. Yatırım alan 48 oyun stüdyosunun ise22’si HyperCasual türünde mobil oyunlar üretiyor” ifadelerini kullandı.


Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 78’imobil oyun oynuyor

Türkiye’dekimobil oyuncuların en sevdiği oyun türü olarak ilk sırada yüzde 48 ilePuzzle/Trivia/Kelime oyunları yer alırken, geçen sene ilk sırada olanAksiyon/Macera oyunları yüzde 37 ile 3’üncü sıraya gerilemiş durumda.Türkiye’dehyper-casual ve casual oyunlar, oyuncular için önceki senelerdeki gibi trendolurken, hardcore oyuncular son 2 senedir olduğu gibi; Battle Royale, FPS,Strateji ve MOBA oyun türlerini tercih etti. PC oyunlarında; League Of Legendszirveyi oynadı. Valorant, Counter-Strike: Global Offensive, PUBG, Roblox,Minecraft, Euro Truck Simulator, RocketLeague, Knight Online, Metin 2, Zulabaşı çeken oyunlar oldu. Steam ile beraber, Epic Games Store, Xbox Game PassPC, EA Play, Uplay, Origin Türk oyuncusu için önemli platformlar oldu.


En fazla oyun oynayanlar 21-35 yaşaralığında

Türkiye’dekimobil oyuncuların demografik özellikleri ve davranış alışkanlıklarınabakıldığında; yetişkinlerin yüzde 78’i mobil oyun oynuyor. Mobil oyuncularınyüzde 52'si erkek, yüzde 48'i kadınlardan oluştu. Mobil oyuncuların yaşaralığının yüzdesel dağılımına bakıldığında da yüzde 28’i 10-20 yaş aralığında,yüzde 44’ü 21-35 yaş aralığında, yüzde 29’u da 36-50 yaş aralığında oldu.Oyuncuların haftalık olarak mobil oyuna ayırdıkları saatlere bakıldığında; 10saatten fazla oynayanların oranı yüzde 46, 9-10 saat oynayanların oranı yüzde10, 7-8 saat oynayanların oranı yüzde 9, 5-6 saat oynayanların oranı yüzde 13,3-4 saat oynayanların oranı yüzde 10, 1-2 saat oynayanların ise oranı yüzde 12oldu.


Mobil oyun, sektörü domine etti

Tümiş hayatını ve çalışma şekillerinin değişmesine neden olanpandemi ile uzaktançalışmanın bazı dezavantajlarından dolayı, özellikle AAA denilen üst kalite PCve konsol oyunlarının yapım süreçleri uzadı. 2021 yılında oyun sektörüne yön veren ana etmen mobil oldu ve toplamglobal gelirlerin 90 milyar dolarından fazlası mobilden elde edildi.Durdurmanın neredeyse imkansız olduğu, inanılmaz bir hızla büyüyen mobil oyunsektörünün önümüzdeki yıllarda da en hızlı büyüyen segment olacağı öngörüldü.2021 yılında geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi hem Türkiye’de hem de globaldeoyun sektörüne yatırımlar devam etti. Kripto dünyasının sektörümüze yayılmahızı da arttı. NFT kavramı sektördeki gelişmeler ve Metaverse ile birlikte tümgözler yine oyun sektörüne çevrildi.


Türk yayıncıların yükselişi sürüyor

RapordaTürk yayıncılar ile ilgili bilgi veren Aydemir,Google Play'de 158 bin 96 oyun yayıncısı arasında 2 bin 636'dan fazla Türkyayıncı bulunduğunu belirterek, “GooglePlay'de 424 bin 964 oyun arasında Türk yayıncıların sunduğu 8 bin 890'dan fazlaoyun bulunuyor. 2020'de bu rakam 8 bin 55 idi. Türk yayıncıların GooglePlay'deki Türk oyunlarının ortalama puanı 5 üzerinden 3.97 oldu. Geçen senekirakama bakıldığında bu rakam 3.94 idi. Dolayısıyla Türk yayıncılarınoyunlarının geçtiğimiz seneye oranla beğenisinin artığı sonucunu çıkarabiliriz.Ayrıca tüm mobil oyunların genel ortalama puanı olan 3,90'dan daha iyiyiz”dedi.


Türkyayıncıların oyunlarının yüzde 3'ü ücretli kategorisinde ve yüzde 81'ininreklam içerdiğini kaydeden Ozan Aydemir,“Geçtiğimiz sene reklam içerenoyunlarımızın oranı yüzde 87 idi. Türk oyunlarının uygulama içi ödemelerdenyararlanılma oranı yüzde 28’den yüzde 26’ya düştü. Türk yayıncılarınoyunlarının hem Google Play hem de AppStore'da bulunma oranı ise yüzde 18’denyüzde 21'e çıktı” diye konuştu.