24 Ocak tarihli KHK ile Dolar ve Euro kuru sabitlendi

Devlet Dolar Kuru'ndaki dalgalanmayı azaltmak için adımlar atmaya devam ediyor. Son hamle hükümetten geldi ve düzenlenen yeni KHK ile Kamu Kurumları'na borcu olanlar için dolar ve euro kuru sbitlendi. TCMB'nin 2 Ocak tarihinde açıkladığı dolar kuru 3.5338 ve Euro için 3.7086 olarak sabitlendi.

24 Ocak tarihli KHK ile Dolar ve Euro kuru sabitlendi
Ön ödemeli konut ödemelerinde cayma süresiyle ilgili de bir değişikliğe gidilerek cayma süresi 24 aya indirildi. Türkiye Fonu'nun kaynakları da genişletilerek terör eylemlerinde yaralananlara aylık bağlanmasıyla ile ilgili kaynak oluşturuldu. 

Yeni yayınlanan KHK ile 6 önemli değişikliğe imza atan hükümet bir çok kurumda yabancı para cinsinden alacaklara ayar TL lehine ayar çekti. 

 Buna göre, kamu idareleri, bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT) özelleştirme programında bulunan kuruluşlar, sermayesinin yarısından fazlası kamuya ait işletmeci kuruluşlar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ve sermayesinde doğrudan veya dolaylı olarak kamu payı olan özel kanunlar ile kurulmuş anonim ortaklıkların yabancı para alacaklarına TL ayarı yapıldı.

2017 sonuna kadar geçerli olacak

Bu kurumların yabancı para cinsinden yurtiçindeki alacakları, borçlunun talebi üzerine, Merkez Bankası tarafından 2 Ocak’ta açıklanan döviz alış kurundan tahsil edilebilecek.

 

 Söz konusu tarihte dolar alış kuru 3.5338 TL, Euro kuru 3.7086 TL idi. Sabit kur ile tahsilat, 2017 yılı sonuna kadar geçerli olacak. Düzenleme başta enerji ve inşaat şirketlerine borçlarını düşük kurdan ödeme hakkı getirecek.


Kur düşerse ne olacak?


Döviz kuru yükselmeye devam ederse TL ile ödeme yapmayı seçen firma avantaj elde edecek. Kur 3.5338 TL’nin altına inerse firma riski üstlenecek.


 Öte yandan kamu bankaları batık kredilerini varlık yönetim şirketlerine satabilecek. Kamu bankalarının alacak satışını Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) yapacak. Devlete ait ticari kuruluşlar da Türkiye Varlık Fonu kaynağına eklenebilecek.

Kamu bankalarını kapsamıyor

Kamu bankası yetkilileri düzenlemenin kendilerini kapsamadığını ifade etti. Ancak özel kanunlarla kurulmuş anonim ortaklıkların da KHK’da yer alması soru işareti yarattı.

Zira kamu bankaları da özel kanunlu kurumlar statüsünde. Bankacılık kanunu gibi özel kanunlar, genel kanunların üzerinde kabul ediliyor. Kamu bankalarını kapsaması için KHK’da kamu sermayeli finansal kuruluş ibaresinin yer alması gerektiği ifade ediliyor.