Bakan Çavuşoğlu 'Hayır'cı MHP'lilere seslendi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirterek önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu 'Hayır'cı MHP'lilere seslendi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini belirterek "DAEŞ, terör örgütü ile bizden daha etkili mücadele eden bir ülke oldu mu? Biz aynı anda 5 tane terör örgütüyle mücadele veriyoruz. DAEŞ’i, PKK’sı, YPG’si, DHKP/C’si, FETÖ’sü. Çok küçükleri saymıyoruz. Hepsi bir oldu. Marsist, kominist, hepsiyle mücadele ediyoruz. Neden çünkü tek başına iktidarız, arkamızda da millet var. Neden çünkü tüm zorluklara karşı dik duran Cumhurbaşkanımız var" diye konuştu. Referandum sürecini de değerlendiren Çavuşoğlu, Milliyetçi Hareket Partisi'ne (MHP) gönül vermiş ancak referandumda 'Hayır' oyu kullanacak vatandaşlara seslenerek, "Nefsinize yenilerek dağdaki PKK’lılarla aynı fotoğrafa girmeyin kardeşim" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya’daki eski Doğru Yol Partisi (DYP) yöneticileri ve üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Bir otelde düzenlenen buluşmada Bakan Çavuşoğlu’na AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın ve AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer eşlik etti.
Doğru Yol Partililerle 1946’dan sonra dava arkadaşlığın sürdüğünü kaydeden Bakan Çavuşoğlu, "Her zaman söylüyorum sizlerin aranızdaki kardeşlik, dostluk, dayanışma ve sizlerin Antalya sevdası, Türkiye sevgisi millet sevgisi, vatan sevgisi bizler için her zaman ilham kaynağı olmuştur. Gerçekten bu dostluğu tarif etmek zordur, yaşamak lazım. Çocukluğumdan beri bu dostluğunuzu kardeşliğinizi babamla beraber gördüm, yaşadım, imrendim ve takdir ediyorum" dedi.

"Demirel’i her dönem uzaklaştıran neydi?"

Süleyman Demirel’in görevi boyunca yaşadığı sıkıntıları anlatan Çavuşoğlu, "Bu bayrağı devralan rahmetli Süleyman Demirel, 6 defa gitmiştir, 7 defa gelmiştir. Cumhurbaşkanlığı’ndan sayarsak 8 olmuştur. Onu her defasında görevden uzaklaştıran neydi. Ve her dönemde görevden uzaklaştırıldığı zaman demokrasiye inanan Türkiye’yi seven sizler, daha fazla sokaklara meydanlara koştunuz. İnadına demokrasiyi savundunuz. Ve seçim günü sandık önünüze konulduğu zamanda sadece Ankara’ya değil tüm dünyaya dersler verdiniz" diye konuştu.

"Türkiye’nin bekası için sabrettik"

Türkiye’nin tek başına iktidar döneminde yaptığı hamleler karşısında hep karşısına engeller çıkarıldığını kaydeden Çavuşoğlu, AK Parti’nin de 15 yıllık iktidarı döneminde engeller yaşadığını söyledi. "Bizim 15 yılımız kolay olmadı" diyen Çavuşoğlu, "Saydıklarımızdan kat kat engeller çıktı. Sezer Cumhurbaşkanı iken, Cumhurbaşkanımız Başbakanken eğer Sezerle Ecevit’in yaşadığı sorunları önümüze çıkarsaydık, 2001 gibi çok krizler yaşardık. Biz Türkiye’nin bekası için sabrettik" dedi.

"Türkiye aynı anda 5 terör örgütüyle savaşıyor"

Türkiye’nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini kaydeden Çavuşoğlu, hiçbir ülkenin DAEŞ örgütüyle Türkiye kadar kararlı savaşmadığını söyledi. Çavuşoğlu, "DAEŞ, terör örgütü ile bizden daha etkili mücadele eden bir ülke oldu mu? Biz aynı anda 5 tane terör örgütüyle mücadele veriyoruz. DAEŞ’i, PKK’sı, YPG’si, DHKP/C’si, FETÖ’sü. Çok küçükleri saymıyoruz. Hepsi bir oldu. Marsist, kominist, hepsiyle mücadele ediyoruz. Neden çünkü tek başına iktidarız, arkamızda da millet var. Neden çünkü tüm zorluklara karşı dik duran Cumhurbaşkanımız var" diye konuştu.

"Hayır diyen CHP’liler neye ‘hayır’ dediğini bilmiyor"

CHP’lilerin neden ‘hayır’ dedikleri konusunda bir fikrinin olmadığını savunan Çavuşoğlu, "Hayır diyen bir CHP’li, bu anayasa kitapçığını gelsin bu salonda herkeze anlatsın. Bu 18 maddeyi okuyarak anlatarak, neden hayır dediğini anlatsın" dedi.
Başkanlık sistemi konusunda herkesin kolay kolay yüzde 51 oy alamayacağını belirten Çavuşoğlu, "Değişmeyen sistem olacak. 80 milyon içinden çok yiğitler çıkar. Ama sistemimiz sağlam olacak. 16 Nisan’da anayasa oylamasıyla sistemimizi netleştireceğiz. Türkiye emin adamlarla yoluna devam edecek" ifadelerini kaydetti.

"Dağdaki PKK’lılarla aynı fotoğraf karesine girmeyin"

Son olarak ‘hayır’ diyen MHP’lilere seslenen Çavuşoğlu, "Parti içerisinde kırılgan olan MHP’li kardeşlerimiz var. O yüzden hayır diyeceklerini söylüyorlar. Ama bu kişiler arası değil ki, parti de değil. Bu milletin bekası için. Tamam o işi sonra halledelim. Bunu anlattığımda her MHP’li arkadaş da fikrini değiştiriyor. Nefsinize yenilerek dağdaki PKK’lılarla aynı fotoğrafa girmeyin kardeşim" dedi.