Bakan Mustafa Varank'ın kullandığı araç tartışma konusu oldu

Dün Meclis'te Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki tartışmalardan biri de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın kullandığı araçla ilgiliydi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan yerli otomobil tartışılırken Bakan'ın meclise ithal bir mercedesle geldiği iddiası üzerine tartışma yaşandı.

Bakan Mustafa Varank'ın kullandığı araç tartışma konusu oldu
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe görüşmeleri yapıldı. Sanayi Bakanlığı'nın bütçesi görüşüldükten sonra Bakan Varank milletvekillerinin sorularını cevaplandırdı. 

Varank, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın, "Meclis'e ithal bir arabayla Mercedes ile geldiniz" sözleri üzerine Bakan Varank açıklama yaptı. 

ARACIM HİBRİT TOYOTA

"Benim makam aracım Toyota Corolla, hibrit bir araç. Türkiye'de örnek olsun diye bakan olarak hibrit araca biniyorum. Gayet de memnunum, hiçbir sıkıntım yok. Yabancı yatırımcıyı bazen üzüyoruz. Toyota, Türkiye'nin en önemli sanayi kuruluşlarından bir tanesi. Bu aracı yerli olarak Sakarya'da üretiyor, 5 milyar dolar senede ihracat yapıyor. 'Bu aracı banttan indirirseniz, ben örnek olmak için kullanırım' dedim, kullanıyorum."

"YERLİ ARAÇTA ÖN GÖSTERİM ARALIK AYINDA"

Yerli otomobile ilişkin sorular üzerine Varank, "Aralıkta ön gösterimi yapılacak. Üretim tesisiyle ilgili birkaç alternatif üzerinde çalışıyorlar şu anda. Bu bir ticari girişim, CEO'su var. Muhtemelen ön gösterimde hikayesini kendisi anlatacaktır. Türkiye'de, dünyada satılabilecek bir araç üretmek için çalışıyorlar." yanıtını verdi.