Nejdet Takva Kimdir? AK Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı

Ak Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Nejdet Takva'yı göstereceği kesinleşti. Ankara'ya davet edilen Nejdet Takva Kimdir? merak ediliyor. Haber Gazete olarak biz de bu sorunun cevabını aradık.

Nejdet Takva Kimdir? AK Parti'nin Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
1969 Van doğumlu olan Takva; ilk ve lise öğretimini Van’da tamamladıktan sonra Ankara Gazi Üniversitesi Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi bölümünde mezun oldu. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde yönetim bilimlerinde yüksek lisans yaptı. Üç dönem Maliye işletme okudu. Evli ve dört çocuk babası olan Takva, yazarlık yönüyle de tanınan biridir. Dört yıl boyunca yerel bir gazetede ‘Sentez’ adıyla köşe yazarlığı yaptı. Birçok ulusal yayın organında makaleleri yayınlandı.Ekonomide Değişim  Hareketinin (EDH) de kurucusu olan Necdet Takva, sekiz yıl Van TSO’da Genel Sekreterlik görevini yürüttü. Mirza Nadiroğlu’nun başkanlığı döneminde bir grup arkadaşıyla oda yönetiminden istifa etti ve 2013 yılında yapılan başkanlığı aday oldu. Üç adayın yarıştığı seçimlerde Mirza Nadiroğlu bin 420, Feridun Irak 645 oy alırken, Necdet Takva bin 582 oyla Van TSO’nun yeni başkanı seçildi. 2018 yılında ise Zahir Kandaşoğlu ile yarıştığı Van TSO seçimlerinde 19 meslek grubundan 14 meslek grubunu alırken alarak güven tazeledi.

Geçtiğimiz gün bir radyo programına konuk olan Necdet Takva adaylığıyla ilgili sorulara bakın nasıl cevap vermişti.

TAKVA ADAYLIK İDDİALARI İLE İLGİLİ NE DEDİ?

Gıyabında kendisinin bir yerlere layık görülmesinin onur ve gururunu yaşadığını ifade eden Takva, “Siyasal anlayışların dışında, kamuoyunun böyle bir göreve layık görmeye meyyal görünmeleri, ismimizi söylemeleri inanılmaz onur verici bir duygu. Gururumuzu okşuyor ve onur duyuyorum. Keşke bunu konuşan insanları tek tek bulabilsem, onlara şükranlarımı ve minnettarlığımı ifade edebilsem. Program vesilesi ile bu yönde görüşlerini dile getiren ve konuşan herkese şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bu çok kıymetli ve çok değerli bir şeydir. Bunların ifade edilmesi bizi asla şımartmaz, bizim nezaketimizi bir kat daha artırır. Bu durum insanlara duyulan saygıyı daha üst düzeye taşır. Bir insanın gurur duyabileceği, onur duyabileceği işlerden bir tanesi, gıyabında insanların sizi bir yerlere layık görmesi meselesidir. Ben de bunun onurunu, gururunu yaşıyorum. Bize bunu yaşatan herkese teşekkür ediyorum” dedi. 


BELEDİYE BAŞKANLIĞINI EN İYİ ŞEKİLDE YAPARIM


Van Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı konusunda hiçbir siyasi parti ile görüşmesinin ve talebinin olmadığını belirten Takva, “Ben profesyonel bir yöneticiyim, yönetim bilimi okuyorum. Dolayısıyla, asla yapamam demem. Yani en iyisini yaparım. Belki de dünyanın veya Türkiye’nin en iyi yerel yöneticilerinden birisi olabilirim. Ben Türkiye’nin en iyi Ticaret Odası Başkanlarından birisiyim, en iyi ekibe sahibim, en iyi yöneticilerle bu işi yürütüyorum. Bu iddiamı hala sürdürüyorum, çünkü böyle bir iddiam olmazsa zaten olmaz. Bu konuda bir alçak gönüllülük içerisinde olmayacağım. Kendimi tanıyorum, mümkün olduğu kadar iyi yönetme konusunda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Adaylık konusunda hiçbir siyasi parti ile özel bir görüşmem yoktur. Hiç birinden bir talebim olmamıştır. Koşullar ne olur bilmiyorum, herhangi bir siyasi parti grubuna bu yönde bir niyet beyanında da bulunmadım, bulunmayacağım da.


BİZİ YÖNETENLER BİZDEN DAHA İYİ OLMALI


Kenti yönetenlerin kentte yaşayanlardan daha iyi olması gerektiğine dikkat çeken Takva, “Seçim sürecini yakından izliyorum. Ben Vanlı olarak, Van’da yaşayan bir yurttaş olarak, bizi yönetenlerin ve yönetmeye aday olanların, bir yönüyle de olsa bizden daha iyi olmasını istiyorum. Her yönüyle iyi olan yönetici olmayabilir, insanız sonuçta, bir sürü zafiyetimiz ve eksiğimiz var.  Bizden iyi olanların kenti yönetmesini, bizi bulunduğumuz yerden daha iyi bir yere taşıyabilecek niteliklere sahip olmasını bir seçmen olarak istiyorum. Beni yöneten yöneticinin benden iyi olmasını her zaman arzularım. Çünkü benden iyi olursa beni zenginleştirebilir, müreffeh kılabilir, ihtiyaçlarımı karşılayabilir. Bir başka ifade ile vizyonu olması gerekir” diyerek  kendisini Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak layık gören herkese teşekkür etti.