Türkiye göç yasasında değişikliğe gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,Türkiye'nin göç yasasıyla ilgili bir açıklama yaparak göç yasasıyla ilgili gereğinin yapılacağını söyledi.

Türkiye göç yasasında değişikliğe gidiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ile yapılan Göç Anlaşması’nın tam manasıyla uygulanmadığını belirterek, “Göç anlaşmasının maddelerini bile uygulamayan Avrupa, vize konusunda da bizi oyalamasın. Bizde gereğini bundan sonra yapacağız” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Edirne temasları kapsamında özel bir restoranda STK temsilcileri, iş adamları ve muhtarlarla bir araya geldi. Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin vize serbestisi konusunda kendilerini oyaladıklarının farkında olduklarını belirterek, “Bizim de sabrımız sınırsız değil. Göç anlaşmasının maddelerini bile uygulamayan Avrupa, vize konusunda da bizi oyalamasın. Bizde gereğini bundan sonra yapacağız. Bunu da çok açık ve net bir şekilde söylememiz lazım” dedi.


“Göç anlaşmasını uygulamayan Avrupa’ya gereğini yapacağız”

Bakan Çavuşoğlu, ‘vizeleri kaldırmaya çalışıyoruz ki insanlarımızın önündeki engeller kalksın’ diyerek, şunları kaydetti:


“Avrupa Birliği’nin çifte standardını görüyoruz. Bizi oyaladığını da görüyoruz. Ama onlara da söyledik bizim de sabrımız sınırsız değildir. Bu konuda vatandaşlarımızın da beklentisi var. Göç konusundaki gerekli adımları da eğer vize serbestisi gelmezse göç anlamışıyla ilgili adımları da atacağız. Çünkü anlaşmanın gereği şudur; göç anlaşması, geri kabul anlaşması ve vize serbestisi, üçü birden uygulanacak. Biz bugüne kadar göç anlaşmasını sonuna kadar uyguladık. Her bir maddesine riayet ettik. Göç anlaşmasının maddelerini bile uygulamayan Avrupa, vize konusunda da bizi oyalamasın. Bizde gereğini bundan sonra yapacağız. Bunu da çok açık ve net bir şekilde söylememiz lazım.”


Bakan Çavuşoğlu’ndan Ukrayna müjdesi

Dünyanın birçok yerinde imzalanan anlaşmalarla artık vizelerin kaldırıldığını hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, “Bırakın vizeleri yarın inşallah birçok ülke ile de olacak bugün imzaladığımız anlaşma ile Ukrayna ile Türkiye arasında artık pasaportsuz sadece kimlikle seyahati temin ettik” ifadelerini kullandı.


“Avrupa felakete gidiyor”

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği ülkelerindeki uygulamaların İkinci Dünya Savaşı öncesi Nazi Almanya’sında dahi yaşanmadığını vurgulayarak, “Vallahi bu Avrupa felakete gidiyor. Bu Avrupa ikinci dünya savaşı öncesine gidiyor. Bu Avrupa Nazi dönemindeki uygulamalara gidiyor. Hollanda’nın yaptığı Nazi döneminde bile olmamıştır. Savaş döneminde bile olmamıştır. Ama ne bizim yurt dışındaki vatandaşlarımızla bağımızı kimse koparır ne de bu tür uygulamaların altında yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız kalır. Ne de güçlü Türkiye Cumhuriyeti bu uygulamaların altında kalır. Hollanda’ya karşı adımlarımızı atmaya başladık” dedi.