Türkiye Rakka ve Münbiç'e girecek mi?

Türkiye'nin Rakka ve Münbiç konusunda ne yapacağı konusunda kafalar karışık. Bugün Milli Savunma Bakanı Fikri Işık konuştu ve Türkiye'nin Rakka ve Münbiç konusunda izleyeceği stratejiyi açıkladı. İşte Fikri Işık'ın gündemde yer alan açıklamalarının detayları..

Türkiye Rakka ve Münbiç'e girecek mi?
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ''Münbiç ve Rakka birbirinin alternatifi değil. Münbiç'ten PKK/PYD unsurlarının çekilmesi konusunda ABD'nin Türkiye'ye taahhüdü var. Eğer bunu ABD yapmazsa Türkiye operasyonu mutlaka değerlendirecektir'' dedi.


Milli Savurma Bakanı Işık NTV'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD'nin Türkiye'ye, PKK/PYD unsurlarının Menbiç'ten çekilmesi konusunda taahhüdü olduğunu hatırlatan Bakan Fikri Işık, ''Eğer bunu ABD yapmazsa o zaman bu konuda Türkiye operasyonu mutlaka değerlendirecektir. Bu Rakka operasyonunu da etkileyecek bir gelişme'' dedi.

El Bab operasyonu

Işık, El Bab operasyonuyla ilgili de "'Sayın Genelkurmay Başkanımızın oradaki ifadesi (Gözümüz aydın, El Bab operasyonu bitti) kuşatma operasyonu bitti, içerideki temizliğin biraz zaman alacağını hepimiz biliyoruz. Kuşatma tamamen sağlandı, temizlik harekatı yürütülüyor. İçeride lokal olarak mahalle mahalle temizlik harekatı yapılıyor. İçerideki DAEŞ'linin 100'ün altında olduğunu tahmin ediyoruz. Bunların bazıları keskin nişancı bazıları ölüm fedaisi falan... Temizlik harekatı sürüyor.

Şehrin yarısında çoğu elden geçirildi. Süre vermek kolay olmaz doğru da olmaz. Önemli olan El Bab'ın tamamen kontrol altına alınmış olması" dedi.


Kaynak: İhlas Haber Ajansı