Dünya yıldızı Shakira vergi kaçırdığını kabul etti

Kolombiyalı yıldız şarkıcı Shakira, İspanya'da vergi kaçırma iddiasıyla açılan davada suçlamaları kabul ederek anlaşma yaptı.

Dünya yıldızı Shakira vergi kaçırdığını kabul etti

2012-2014 yılları arasında 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira, 2,9 milyon euro ceza ödemeyi kabul etmek durumunda kaldı. Kolombiyalı şarkıcı Shakira takma isimli Isabel Mebarak Ripoll, İspanya'da hakkında 8 yıl 2 ay hapis cezası istenen vergi kaçırma iddiasıyla ilgili davada suçlamaları kabul ederek, anlaşmaya vardı. Vergi kaçırdığını kabul eden şarkıcı 2,9 milyon euro devlete ödeyecek.

dunya-yildizi-shakira-vergi-kacirdigini-kabul-etti.jpg

ANLAŞMAYA VARDI

Barselona İl Mahkemesinde bugün başlayan davaya gelen yıldız şarkıcı Shakira'yı kalabalık bir basın grubu karşıladı. Mahkeme kaynaklarından elde edilen bilgilerde, İspanya'da yaşadığı dönemle bağlantılı olarak, 2012 ile 2014 yılları arasında 6 farklı suçla Maliyeden 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira'nın, 2,9 milyon euroluk bir cezayı da ödemeyi kabul ederek, anlaştığı bilgisi edinildi.

dunya-yildizi-shakira-vergi-kacirdigini-kabul-etti-001.jpg

8 YIL HAPSİ İSTENMEKTEYDİ

Normal şartlarda, 117 kişinin tanık olarak yazıldığı davanın 12 duruşma olarak sürmesi düşünülüyordu. Eski Barcelonalı futbolcu Gerard Pique ile birlikte olduğu sırada bir dönem Barselona'da yaşamını sürdüren Shakira, ülke yasalarına göre 183 günden fazla burada ikamet ettiği için vergi mükellefi sayılmıştı. Savcılık, Shakira'yı, İspanya'da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesinden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktarmak suçlarından yargılanmıştı. Shakira hakkında savcılık 8 yıl 2 ay hapis ve toplamda 23 milyon avroya yakın para cezası talep edilmekteydi.