Erkekleri öldüren virüs keşfedildi! Sadece erkekleri etkiliyor

Dünya genelinde virüslerle mücadele devam ediyor. Küresel bir virüs haline gelen koronavirüs ise son yılların en ölümcül ve en hızlı yayılan virüsü olmuştu. Japon Bilim insanları, sadece erkekleri etkileyen bir virüs keşfedildiğini belirtiyor.

Erkekleri öldüren virüs keşfedildi! Sadece erkekleri etkiliyor

Japon Bilim insanları, sadece erkekleri etkileyen ölümcül bir virüs keşfedildiğini anlatıyor. Sadece erkekleri öldüren virüs keşfedildiğine dair açıklama kısa sürede gündemde yer almaya başlarken sosyal medyanın da en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Sadece erkekleri öldüren virüsle ilgili açıklama ve erkeklerin etkilendiği bu virüsle ilgili tüm detaylar merak konusu oldu. İşte detaylar…

VİRÜS SADECE ERKEKLERİ ETKİLİYOR

Sadece erkekleri etkilediği belirtilen virüsle ilgili detaylar yoğun bir şekilde araştırılmaya başlandı. Japon Bilim insanlarının uzun bir süredir üzerinde durduğu ve tırtıllar üzerinde deney yaptığı bu çalışmanın sonucunda elde edilen veriler paylaşıldı. Japon Bilim insanları, yaptıkları çalışmalarda söz konusu virüsün sadece erkekleri etkilediği verilerine ulaştı.

erkekleri-olduren-virus-kesfedildi-sadece-erkekleri-etkiliyor.jpg

GELECEKTE BUNUN GİBİ ÇOK SAYIDA VAKA ORTAYA ÇIKABİLİR

Virüsün Sadece erkekleri etkileyecek şekilde evrimleştiği verilerinin ortaya çıktığı aktarılırken İngiliz bir uzmanın açıklamasında ise bu virüsün zararlı böcek popülasyonunu da etkileyerek böcek türlerini yok edeceği belirtildi. Konuyla ilgili peş peşe açıklama ve uzman yorumları geldi. Japonya Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü’nden araştırmacı ve çalışmanın yazarlarından biri olan Daisuke Kageyama, yakın gelecekte bu tür çok daha fazla vaka ortaya çıkabileceğini söyledi. Minami Kyushu Üniversitesi’nde araştırma teknisyeni olan Misato Terao ise virüsü nasıl bulduğunu anlattı. Üniversitenin teras kısmında hava alırken tırtılların bitkileri daha farklı şekilde kemirdiğini görmesi sonucu virüsü bulduğunu söyledi ve tırtıllar üzerinde yapılan çalışmalarda böceklerin hepsinin ilginç bir şekilde dişi olduğunun fark edildiği aktarıldı.

erkekleri-olduren-virus-kesfedildi-sadece-erkekleri-etkiliyor-001.jpg

YALNIZCA 3 ADET ERKEK TIRTIL HAYATTA KALDI

Shintani, yapılan çalışmalarla ilgili detayları anlattı ve çalışma alanındaki erkek tırtıllar ile dişilerin çiftleştirildiğini, 13 nesil sonra bile bu tırtılların büyük çoğunluğunun dişi olduğunu ve yalnızca 3 adet erkek tırtılın hayatta kaldığının belirlendiğini söyledi. Bu durumla beraber ellerinde ‘Erkek katili’ bir virüs olduğunu hemen anladığını aktaran Shintani, tecrübelerine dayanarak tırtıl hücrelerinin sitoplazmasını inceledi ve bu anlaşılmayan mikropların anneden çocuklarına geçtiğini belirlediğini ifade etti. Öte yandan virüsün tırtılların üremesine müsaade ettiğini fakat erkekleri ‘işe yaramaz’ bir hale soktuğunu söyleyen Shintani, dişilerin doğal seçilimde büyük bir avantaj kazandığını belirtti.