Onaylı randevu sistemi detayları! MHRS randevu onaylama dönemi başlıyor

Hastanelerde randevu sisteminde yepyeni bir dönem başlıyor. Pazartesi gününden itibaren başlayacak olan yeni dönem ile ilgili tüm detaylar araştırılıyor. Yeni sistem ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan detaylı açıklamalar geldi.

Onaylı randevu sistemi detayları! MHRS randevu onaylama dönemi başlıyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastanelerde onaylı randevu döneminin başlayacağını duyurmuştu. Artık Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) onaylı randevu dönemine geçiyor. Yeni sistemle ilgili merak edilen pek çok detay var. Bu konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan bir bilgilendirme geldi. Bakanlık, yeni uygulama hakkında merak edilen 10 soruyu yanıtlarıyla birlikte vatandaşlarla paylaştı. İşte 10 soruda onaylı randevu dönemi…

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN TÜM SORULARA YANIT GELDİ

13 Mayıs 2024 Pazartesi günü başlayacak olan onaylı randevu dönemi ile ilgili Sağlık Bakanlığı’ndan vatandaşın merak ettiği sorulara yanıt geldi. Bakanlık, 10 soruda onaylı randevu sistemi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Yeni sistem ile randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasite, hizmet bekleyen hastalar için kullanılacak. Boş kalan her randevu sistemden randevu alamayan fakat talep bırakmış olan hastalara ulaşacak ve öncelik talepte bulunan hastalara verilecek.

onayli-randevu-sistemi-detaylari-mhrs-randev-onaylama-donemi-basliyor.jpg

ONAYLI RANDEVU SİSTEMİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Sağlık Bakanlığı, onaylı randevu sitemi ile ilgili merak edilenleri yanıtladı. Bakanlık’tan gelen açıklama şu şekilde;

1- Onaylı Randevu Sistemi Nedir ve Ne Zaman Uygulamaya Girecek?

CEVAP: Onaylı randevu sistemi, randevuların iptal edilmesinin ardından boş kalan kapasitenin hizmet bekleyen hastalar için kullanımını sağlayacak. Uygulama 13 Mayıs 2024 Pazartesi günü itibarıyla alınacak randevular için geçerli olacak.

2- Sistem Üzerinden Randevu Alan Kişilerin Randevu Saatine Uyacağına İlişkin Onay Vermesi Gerekiyor Mu?

CEVAP: Randevu tarihinden bir gün önce akşam saat 20.00’ye kadar kişilerin randevusuna onay vermesi veya gelemeyeceğini bildirmesi gerekecek. Onay, www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama veya ALO 182 çağrı merkezi olmak üzere tüm kanallar üzerinden verilebilecek.

3- Onay Verilen Randevu İptal Edilebilecek Mi?

CEVAP: Randevu tarihinden bir gün önce saat 20.00’ye kadar www.mhrs.gov.tr internet sitesi, mobil uygulama ve ALO 182 çağrı merkezi aracılığıyla iptal işlemleri gerçekleştirilebilecek.

4- Sistem Üzerinden Randevu Alan Ancak Onaylamayan Kişilere İlişkin Süreç Nasıl Yönetilecek?

CEVAP: Son onay saatine kadar randevusunu onaylamayan kişilerin randevusu sistem tarafından iptal edilecek.

5- Onaylanan Randevuya Gidilmezse Herhangi Bir Kısıtlama Uygulanacak Mı?

CEVAP: Randevusunu onayladığı halde gitmeyen kişilerin aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat bu kişiler Bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarından randevusuz hizmet alabilecek.

6- Randevusunu Onaylamayan ya da İptal Etmeyen Kişiler Ertesi Gün Başvuruda Bulunduğu Hastaneden Hizmet Alabilecek Mi?

CEVAP: Üzerinde herhangi bir işlem yapılmayan randevular bir gün önce saat 20.00’de otomatik olarak iptal edilecek. Bu durumda kişi tekrar randevu alabilecek ya da sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

7- Tüm Randevular İçin Onay Zorunlu Olacak Mı?

CEVAP: Üç gün ve daha sonrası için alınan tüm randevularda onay zorunluluğu olacak ancak muayene tarihinden önceki iki gün içerisinde alınan randevular otomatik olarak onaylanmış sayılacak. Örneğin 24 Mayıs tarihi için 22 veya 23 Mayıs’ta alınan bir randevu otomatik olarak onaylanmış kabul edilecek.

8- Onaylı Randevu Sisteminden Muaf Olan Gruplar Var Mı?

CEVAP: Onaylı randevu sistemindeki bu uygulamadan 65 yaş üstü hastalar ve kanser hastaları muaf tutulacak. Bu gruptaki hastalar her zaman randevu alabilecek.

9- Hastaneden 24 Mayıs Günü Saat 14.00 İçin Randevu Alan ve Bir Gün Önce Randevusunu Onaylayan Kişi Onay İşleminden Sonra Randevuya Gitmesini Engelleyen Bir Durum Ortaya Çıktığında Nasıl Bir Yol İzleyecek?

CEVAP: Randevu, kişi tarafından ya da otomatik olarak onaylanmış olsa da 23 Mayıs saat 20.00’ye kadar iptal edilebilecek. Bu saate kadar onaylı randevusunu iptal etmeyen ve randevusuna gitmeyen kişilerin aynı branş için 15 gün boyunca yeni randevu alması kısıtlanacak. Fakat kişiler sağlık tesislerinden randevusuz hizmet alabilecek.

10- Ertesi Güne Randevusu Bulunan 200 Kişi Saat 20.00’ye Kadar Randevusunu Onaylamadı Bu Randevular Otomatik Olarak İptal Edilmiş Kabul Edilerek Talepte Bulunan Hastalara Mı Verilecek? Saat 20.00’ye Kadar Onay İşlemini Gerçekleştirmeyen Bir Kişi Sonrasında Randevu Alabilecek Mi?

CEVAP: Randevuları onaylanmadığı için otomatik iptal edilen kişiler tekrar randevu alabilecek. Herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak. Saat 20ç00 itibarıyla otomatik olarak iptal edilerek boşalan randevular öncelikli olarak talepte bulunan kişilere verilecek.