Kendi kilosunun tam 1,5 katını kaldırabiliyor

Türkiye Bedensel Engelliler Powerlifting Gençler ve Büyükler Türkiye Şampiyonası'nda geçtiğimiz yıl 80 kilo kaldırarak Türkiye birincisi olmayı başaran Simge Elif Poyraz'ın 2024 yılındaki hedefi ise, 67 kilo sıkletinde 90 kilo kaldırarak rekora imza atmak

Kendi kilosunun tam 1,5 katını kaldırabiliyor

Avrupa'da da Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek. Doğuştan Spida Bifina hastalığıyla mücadele veren 28 yaşındaki Simge Elif Poyraz, 2016 yılında geçirdiği bir ameliyatın ardından hastalığı artarak tekerlekli sandalyeye mahkum kalmıştı. Engeline rağmen vazgeçmeyip fizik tedavi için halter sporu önerilen Poyraz, başladığı bu sporun hemen 2 ay sonrası katıldığı Türkiye Şampiyonası'nda 40 kilo kaldırarak ikincilik elde etmeyi başardı.

kendi-kilosunun-tam-1-5-katini-kaldirabiliyor-001.jpg

HEDEFİ 67 KİLODA KATILIP 90 KİLO KALDIRMAK

Geçirdiği hastalıklar sebebiyle bir süre haltere ara veren Poyraz, 2023 yılında ise tekrar başladığı halterde, 61 kiloda 80 kilo kaldırarak Türkiye Şampiyonu olmayı başardı. Poyraz’ın hedefi, 31 Mayıs’ta Ankara’da gerçekleşecek olan Türkiye Bedensel Engelliler Powerlifting Gençler ve Büyükler Türkiye Şampiyonası’nda 67 kiloda katılıp 90 kilo kaldırarak yine altın madalyayı almak. 2018 yılında halterle tanıştığını dile getiren Simge Elif Poyraz, "Fizik tedaviden bir arkadaşım bu spora yönlendirdi. İlk 1 ay içerisinde Türkiye Şampiyonası’na götürmüşlerdi ve 40 kilo kaldırarak ikinci olmuştum. Daha sonraki yıllarda çalışmalara devam ettim ancak sağlık problemleriyle karşılaştım ve ara verdim.

kendi-kilosunun-tam-1-5-katini-kaldirabiliyor.jpg

2023 yılında 61 kiloda yarışıp 80 kilo kaldırarak birinci oldum. Şimdi ise 4 gün sonra Türkiye Şampiyonası’nda 67 kiloda 90 kilo kaldırarak yine birinci olmayı ve Türk bayrağını dalgalandırmayı hedefliyorum" ifadelerini kullandı.