Çırak olarak başladığı işin patronu oldu

Edirne’de 14 yaşındayken halk eğitimi merkezi tarafından fabrikada açılan kursa katılarak çalışma hayatına atılan 50 yaşındaki Hatice Okay, 36 yıldır işini büyük bir aşkla devam ettiriyor.

Çırak olarak başladığı işin patronu oldu

Yurt dışından da müşterileri olduğunu dile getiren Okay, bazen siparişleri yetiştirmek için fazla mesai yaptığını belirtti.

cirak-olarak-basladigi-isin-patronu-oldu.jpg

ERKEN YAŞTA ÇALIŞMA HAYATINA ATILDI
Çocukluk çağında gittiği kursu başarıyla bitiren ve fabrikada çalışmaya devam eden Okay, gelinlik dikmeyi gelinlikçide, perdeyi perdecide, kadın giyimi fabrikada öğrenerek kendisini yetiştirdi. Erken yaşta çalışma hayatına başlayan ve uzun seneler çalıştıktan sonra kendine ait bir iş yeri açmayı hedef yapan Okay, bu hayalini emekli olduktan sonra gerçekleştirmiş oldu. İşini büyük bir aşkla devam ettiren Okay, açtığı dükkanında hem işçi, hem de patron olarak mesleğini devam ettiriyor. Bulgaristan ve Yunanistan’dan da müşterileri olan Okay, yeri geldiğinde siparişleri yetiştirmek için fazla mesai yaptığını söyledi.

cirak-olarak-basladigi-isin-patronu-oldu-001.jpg

“İŞİ YERİNDE ÖĞRENDİM”
İşini 36 senedir severek ve büyük bir aşkla yaptığını söyleyen 50 yaşındaki terzi Hatice Okay, "İşi fabrikalarda ve yerinde çalışarak öğrendim. 14 yaşındayken halk eğitim merkezi tarafından fabrikada açılan kursa katıldım. Daha sonra iş yerinde kaldım. Gelinlik dikmeyi gelinlikçide, perdeyi perdecide, kadın giyimi fabrikada öğrenerek işimi sürdürdüm. Fabrikada 25 yıl çalıştım, 3 yıl gelinlikçide, 3 yıl perdecide, 1 yıl da nevresimcide çalıştım. Yani her işi yerinde öğrendim. İnsan ne kadar bilse de bilmediği şeyler oluyor. Hayalimde kendime bir iş yeri açmak vardı. 2008 yılında emekli olduktan sonra bu hayalimi gerçekleştirdim. İşimi severek sürdürüyorum" şeklinde konuştu. Düğün sezonunun açıldığını ve 15-20 gündür baya yoğun tempoyla çalıştıklarını dile getirenn Okay, "Erkek ve bayan kıyafeti damatlık abiye gibi çeşitli ürünlerin tadilat işlerini yapıyoruz. Yurt dışından da müşterilerimiz var. Kumaş alıp nevresim diktiriyorlar, Bulgarlar abiyelerinin tadilat işlerini yaptırıyorlar. Gerektiğinde mesaimiz uzayabiliyor. Kurban Bayramı’na az kala mesaimiz arttı" ifadelerini kullandı. Bu işlerde artık çırak yetişmediğini ifade eden Okay, "Bazı şeylerin meslek liselerinde başlaması lazım. Ne elektrikçi, ne su tesisatçısı, ne bizim gibi terziler artık yetişmiyor. Biz bu işlerin son temsilcileriyiz. Bu işleri öğrenmeleri aslında onlar için de altın bilezik oluyor" dedi.