Güneş kremi kullanırken dikkat etmeniz gerekenle

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan güneş kremi kullanımı ile alakalı Dermatoloji Uzm. Dr. Nermin Bahat önemli uyarılarda bulundu.

Güneş kremi kullanırken dikkat etmeniz gerekenle

Bahat, “Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için alınacak önlemler kadar koruyucu seçeneklerden biri olan güneş kremi seçimi de bir o kadar önemlidir” ifadelerini kullandı. Her mevsim kullanılması tavsiye edilen güneş kremi genellikle yaz aylarında daha sık tercih edilmektedir. Havaların ısınmasının sonrasında kullanımı artmaya başlayan güneş kremi hakkında Dermatoloji Uzm. Dr. Nermin Bahat, güneşten korunma yöntemleri hakkında önemli bilgiler aktardı.

gunes-kremi-kullanirken-dikkat-etmeniz-gerekenler.jpg

Uzm. Dr. Nermin Bahat, “Zararlı güneş ışınlarının en dik geldiği saatler olan 11.00 - 16.00 arasında dışarı çıkmayın” diyerek sözlerine şu ifadelerle devam ett: “Güneş koruyucu ürünleri seçerken cilt tipinize uygun olanları tercih edin. Yağlı, kuru veya hassas ciltler için özel ürünler bulunmaktadır. Güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce güneş koruyucu uygulayın ve dikkatlice cildinize yedirin. Güneş koruyucuyu cildinize yeterli miktarda sürdüğünüzden emin olun. Açıkta kalan bölgelere özellikle dikkat edin. Kullanım süresi geçmiş veya güneşe uzun süre maruz kalmış güneş koruyucularını kullanmayın. Ürünleri ısıdan uzak ve kapalı ortamlarda saklayın. Güneşin zararlı ışınları bulutlardan da geçebilir, bu nedenle kapalı havalarda da koruyucu ürün kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş koruyucu ürünlerin etkisi yaklaşık 2 saat sürer, bu nedenle dışarıda kaldığınız süre boyunca ürünü düzenli olarak tekrarlayın. Güneş ışınları gölgelere de sızabilir, bu nedenle gölgede bile koruyucu ürünü yenilemeyi unutmayın. Dudaklarınızı ve burun üstünü de SPF 50 güneş koruyucu ile koruyun ve düzenli olarak yenileyin. Koyu renkli ve sıkı dokumalı kıyafetler güneşten daha iyi koruma sağlar, bu nedenle tercihinizi buna göre yapın."

gunes-kremi-kullanirken-dikkat-etmeniz-gerekenler-001.jpg

Güneş kremini kullanmanın, cilt sağlığını korumada ve güneşin zararlı etkilerinden korunmada çok önemli adımlarından biri olduğunu dile getiren Bahat, “Güneş kremi düzenli olarak kullanmak, cilt kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur. Uzun süreli güneşe maruz kalma cilt kanseri riskini artırabilir, fakat düzenli olarak güneş kremi kullanarak bu riski azaltabilirsiniz. Güneşin zararlı UV ışınları, cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Güneş kremi kullanmak, kırışıklıkların ve lekelerin oluşumunu engelleyerek cildinizin genç ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur.Güneş kremi kullanmak, güneş yanıklarının oluşmasını engeller. Güneşe maruz kaldığınızda cildinizin yanmasını ve kızarmasını önlemek için düzenli olarak güneş kremi uygulanmak çok önemlidir” ifadelerini kullandı.