Kendi atölyesini kurdu! Şimdi ev ekonomisine destek oluyor

Bayburt'ta yaşamını sürdüren ve zamanla kendi dikiş, nakış, piko atölyesini kuran Güngör Köse bir hevesle başladığı işinde 19 yılı geride bırakarak haklı gururu yaşıyor.

Kendi atölyesini kurdu! Şimdi ev ekonomisine destek oluyor

19 sene önce kadınların ekonomide çok az söz sahibi olduğunu belirten Köse, bugünlerde çalışan, kendi ayakları üzerinde duran ve ekonomik özgürlüğünü kazanmış kadınları görünce gururlandığını, mutlu olduğunu dile getirdi. Şimdilerde 30 yaşında olan oğlu Yusuf Köse'nin küçükken "anne çalışmak ayıp değil, yapabilirsin, sen başarırsın" şeklinde konuşması üzerine ev ekonomisine katkı sağlamak amacıyla hevesle giriştiği işinde 20. yıla yaklaşan Köse, "Allah ömür verdikçe işime devam edeceğim, işimi seviyorum bir gün atölyeye gelmediğimde boşluğa düşmüş gibi hissediyorum, 19 yıldır çalışan bir kadın olarak çalışmamak bana göre değil" ifadelerini kullandı.

kendi-atolyesini-kurdu-simdi-ev-ekonomisine-destek-oluyor.jpg

ÇOCUKLARIMA DESTEK VERİYORUM

Yorgan sırıma, dikiş, nakış, terzilik gibi işlerin yanı sıra son zamanlarda da takı, incik, boncuk işine merak saldığını dile getiren Köse, çalışmayı sevdiğini, boş vakitlerini de takı yaparak değerlendirdiğini söyledi. Çalışarak, ayakları üzerinde durarak iş yerini kendi imkanlarıyla kurduğunu dile getiren Köse, "İş yerimi kendi elimle kurdum, ayaklarım üzerine durarak, kendim çalışarak başardım. 3 çocuk büyüttüm ve çocuklarım bana engel olmadılar. Ev ekonomisine destek olmak amacıyla başladım ve işime devam ediyorum. Burada dikiş dikiyorum, yorgan sırıyorum, evlenecek olan kızlarımızın çeyizlerini yapıyorum aklınıza gelebilecek bütün terzilik işlerini yapabiliyorum ve akşamları da eve gidince hiç boş durmuyorum. Ev ekonomisine yine katkıda bulunmak için takı yapıyorum, bir nevi çocuklarıma destek veriyorum" şeklinde konuştu.

kendi-atolyesini-kurdu-simdi-ev-ekonomisine-destek-oluyor-001.jpg

BÜYÜK OĞLU SAYESİNDE BU İŞE ADIM ATTI

İşe başlamadan önce iş hayatını merak ettiğini, sonrasında ise bir hevesle işe başladığını ve büyük oğlunun da yıllar önce kendisine verdiği destekle bugünlere geldiğini sözlerine ekleyen Köse, "Ben bu işe başlarken çok merak içinde, severek başladım. Çalışmak istiyordum, büyük oğlum bana destek verdi anneciğim çalış, çalışmanın ayıbı olmaz dedi ve ben çalışmaya başladım. Sıfırdan başladım, bu noktaya kadar geldim. 3 çocuk yetiştirirken çocuklarımın bütün her şeyini karşılamak zorunda kaldım, tabii eşim de destek oldu birlikte yaptık" ifadelerini kullandı. Hemcinslerine, "çalışın, ayaklarınız üstünde durun, ekonomik özgürlüğünüzü elinize alın" sözleriyle seslenen Köse, "Kadınlar imkan bulamıyor çalışamıyorlarsa hiç yoktan yine evde oturup takı yapsınlar, paralarını kazansınlar. Bütün kadınlara söyleyeceğim bir şey var, ayaklarınızın üzerine durun, çalışın. Dediğim gibi hiçbir şey yapmıyorsanız bile evde oturup en azından takı yapın, üretin. Kadınlar evde oturmasınlar, ekonomik özgürlüğünü kazansınlar" dedi.