Kurban eti için 24 saat uyarısı yapıldı! Ölüm sertliği oluşuyor tüketmeyin

Kurban Bayramı’na az bir süre kala bayram hazırlıkları yurt genelinde tüm hızıyla devam ederken uzmanlar ise bayramda beslenmeye yönelik dikkat çeken uyarılar yapmaya devam ediyor.

Kurban eti için 24 saat uyarısı yapıldı! Ölüm sertliği oluşuyor tüketmeyin

Kurban etlerinin kesimden 24 saat sonra tüketilmesi önerilirken aksi halde ciddi sindirim problemleri yaşanabileceği önemle vurguluyor. Kurban Bayramı süresince bilinçsiz tüketim sebebiyle vatandaşlar aşırı ve sağlıksız beslenme yapabilmektedir. Bunun sonucunda ise ciddi sağlık problemleri yaşanmaktadır. Bayramı sağlıklı geçirebilmek amacıyla kritik uyarılar yapan uzmanlar ise kurban etinin pişirilmesi ve tüketimine ilişkin dikkat çeken detaylar paylaşmaya devam ediyor.

kurban-eti-icin-24-saat-uyarisi-yapildi-olum-sertligi-olusuyor-tuketmeyin.jpg

Ataşehir Belediyesi Türkan Saylan Tıp Merkezi’nde görevli Uzman Diyetisyen Arzu Vural, Kurban Bayramı boyunca sağlıklı beslenme konusunda tavsiyeler verdi. Vural, "Bayram süresince dengeli ve ölçülü bir şekilde beslenmek, sağlığımızı korumak açısından son derece önemlidir. Özellikle kurban eti tüketimi konusunda dikkatli olmalıyız. Yağ oranı yüksek etleri tercih etmek yerine, yağsız ve protein açısından zengin parçaları seçmek daha doğru olacaktır" ifadelerini kullandı.

kurban-eti-icin-24-saat-uyarisi-yapildi-olum-sertligi-olusuyor-tuketmeyin-001.jpg

Kurban Bayramı’nda tüketilecek etin doğru pişirilmesi için de bilgiler aktaran Vural, etin sindirimi zor bir besin olduğunu vurgulayarak dikkat çeken uyarılar yaptı: “Yeni kesilmiş bir ette Rigor Mortis yani ölüm sertliği dediğimiz bir durum söz konusudur. Ölüm sertliği etin kesildiğinde kasların kasılı halde kalıp enerji yoksunluğundan ötürü gevşeyememesine denir. Bu durum insanlarda şişkinlik, hazımsızlık gibi sindirim problemlerine yol açar. Bu sindirim problemlerini yaşamamak için et kesildikten sonra en az 24 saat dinlendirin ve sonra tüketin. Bu sayede hem et daha yumuşak ve hem de daha lezzetli olacaktır" şeklinde ifadeler kullandı.