Tıp dünyasında yeni bir keşif!

Araştırmalar, hafif şok dalgalarının bypass ameliyatının ardndan hastaların kalp dokusunu yenileyebileceğini ortaya koydu.

Tıp dünyasında yeni bir keşif!

Çalışma, yeni tedavi uygulanan kişilerin daha fazla yürüyebildiğini ve kalplerinin daha fazla kan pompalayabildiğini göstermiş oldu. Prof. Holfeld "İlk kez klinik ortamda kalp kasının yenilendiğini görüyoruz, bu da milyonlarca insana yardımcı olabilir" ifadelerini kullandı. "Space hairdryer" adı verilen cihazın daha geniş hasta grubunda sonuçlarının tekrarlanması için büyük denemeler yapılması planlanıyor.

tip-dunyasinda-yeni-bir-kesif.jpg

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, her yıl dünya çapında 18 milyon insan kalp hastalığı veya diğer kardiyovasküler komplikasyonlar sebebiyle ölüyor. Risk faktörleri arasında yüksek tansiyon ve sağlıksız beslenmenin yanı sıra tütün ve alkol kullanımı da yer almakta. Dünya çapında önde gelen ölüm sebebi olan olan bu hastalığın tedavisi yok. İlaçlar ve diğer tedaviler hastalığın yönetilmesine yardımcı olabilir ve organa giden kan akışının aniden engellendiği kalp krizi olasılığını azaltabilmektedir. Ciddi vakalarda cerrahlar göğüsten, bacaktan veya koldan sağlıklı bir kan damarı alır ve bunu kalbin tıkalı arterin üstündeki ve altındaki bölgesine bağlar - kalp bypass'ı olarak bilinen bir prosedür. Fakat bu tür bir operasyon kalp fonksiyonunu iyileştirmek yerine sadece koruyabilmektedir. BBC'de yer alan bir habere göre; söz konusu çalışma, Avusturya'da 63 kişi üzerine gerçekleştirildi. Avusturya'daki araştırmacılar bypass ameliyatından kısa bir süre sonra hafif ses dalgaları uygulayarak hasarlı dokunun kendisini yenilemeye çalışıyorlar. Yaklaşık 10 dakika süren prosedür, kalp krizinden sonra hasar gören veya yara alan bölgenin etrafında yeni damarların büyümesini teşvik etmek için tasarlanmış.

tip-dunyasinda-yeni-bir-kesif-001.jpg

Benzer bir "şok dalgası" tekniği, yaralı tendonlar ve bağlar ve erektil disfonksiyon gibi diğer durumları tedavi etmek için zaten kullanılmaktadır. Daha yüksek güçteki dalgalar veya darbeler, böbrek taşlarını kırmak için yaygın bir tıbbi prosedür olan litotripside de kullanılmaktadır. European Heart Journal'da yayınlanan çalışmada bypass hastalarının yarısına genel anestezi altında ses dalgaları uygulanırken, diğerlerine sahte bir prosedür uygulandı. Ameliyatlarından bir yıl sonra, kalp tarafından pompalanan oksijenli kan miktarı artış gösterdi:
Şok dalgası grubunda %11,3
Kontrol grubunda %6,3
Şok dalgası hastaları ayrıca dinlenmeden daha fazla yürüyebilmiş ve daha yüksek bir yaşam kalitesi bildirmiş. Innsbruck Tıp Üniversitesi'nden Prof Johannes Holfeld, "Bu, günlük yaşamlarında tekrar köpekleriyle yürüyüşe çıkabilecekleri veya süpermarkete gidebilecekleri anlamına geliyor" ifadelerini kullandı. "Ayrıca daha uzun bir yaşam beklentisine ve daha az yeniden hastaneye yatışa sahip olacaklarını tahmin ediyoruz” dedi.

tip-dunyasinda-yeni-bir-kesif-002.jpg

Danışman kardiyolog olan İngiliz Kalp Vakfı yardımcı tıbbi direktörü Dr. Sonya Babu-Narayan, mevcut kalp hastalığı tedavisinin "iyileştirme için çok yer" bıraktığını dile getirdi. "Bu çalışmanın heyecan verici yanı, bir yıl sonra, ameliyatları sırasında kalplerine şok dalgası tedavisi uygulanan kişilerin, uygulanmayanlara kıyasla daha iyi kalp fonksiyonlarına ve daha az semptoma sahip olmalarıdır" dedi. "Uzun vadeli etkileri araştırmak için artık daha büyük ve daha uzun denemelere ihtiyaç var” dedi. Araştırmacılar, Avrupalı düzenleyicilerin cihazı bu yıl içinde onaylamasını ve klinik deneyler dışındaki hastalarda ilk kullanımın 2025 yılında gerçekleşmesini beklemekte. Çalışma Avusturya devlet daireleri, ABD Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü ve Innsbruck Tıp Üniversitesi'nden ayrılan ve bir kısmı araştırmacılara ait olan bir şirket tarafından finanse edilmiştir.