Ütü derdinden kurtulun!

Çamaşır makinesinden çıktıktan sonra kırış kırış olan kıyafetleri düzleştirmenin tek yolu ütü yapmak olarak düşünülüyor.

Ütü derdinden kurtulun!

Bir uzman ütü yapmadan da dümdüz kıyafetlere sahip olmanın basit tüyolarını verdi. Birçok kişi ütü yapma fikrinden hiç hoşlanmamaktadır. Ev temizlikçisi Mariya Gurkova ütüleme süresini kısaltmaya yönelik en önemli ipuçlarını aktardı.

utu-derdinden-kurtulun.jpg

BASİT YÖNTEMLERLE HAYATINIZI KOLAYLAŞTIRIN
Daily Star'da yer alan bir habere göre, ütü konusunda yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri buharı kendi avantajınıza kullanmak olacaktır. Duşlardan, nem gidericilerden ve fanlardan gelen buhar, kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. Mariya, "Banyoda kırışık çamaşırları asarken sıcak bir duş almak, buharın kumaş liflerine nüfuz etmesi ve onları daha esnek hale getirmesi nedeniyle bunların doğal olarak yumuşamasına yardımcı olacaktır. Duştan çıkan buhara bir alternatif de çaydanlıktır, suyu kaynatın ve giysileri buhardan bir metre uzağa asın. Nem alma cihazları, havadaki fazla nemi uzaklaştırdıkları için dolaylı olarak giysilerdeki kırışıklıkları da azaltabilirler. Ancak buhar daha etkilidir. Giysilerdeki hava akışını teşvik ederek kurumasına yardımcı oldukları için, çamaşırları yıkadıktan sonra kurutma işlemine fanlar da kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bu, hızlı ve eşit bir şekilde yayılır” ifadelerini kullandı. Mariya, bu yöntemleri daha da artırmak için kırışıklık karşıtı sprey de kullanabileceğinizi dile getirdi. Kumaşın gevşemesine yardımcı olacaktır, bu da eskisi kadar sık ütülemenize gerek kalmayacağı anlamına gelmektedir. Uzman, sirke ve su gibi basit ev malzemelerinin bir sprey şişesinde karıştırılarak kırışıklık giderici sprey yapılabileceğini dile getirdi. Bunun yanı sıra biraz alüminyum folyo almak da işleri hızlandırmak için işe yarayacaktır.

utu-derdinden-kurtulun-001.jpg

Mariya, "Alüminyum folyoyu yaygın olarak kırışan giysileri ütüleme süresini kısaltmak için ütü masasının altına yerleştirilebilirsiniz. Bu folyo, ısıyı giysiye doğru yansıtır. Ütü giysinin üzerinde kayarken, folyo ısıyı artırıyor ve yansıtıcı yüzeyi sayesinde daha az geçişle kırışıklıkları azaltıyor, bu da kumaşın her iki tarafının aynı anda ütülenmesine olanak sağlıyor. Ütü masasının altındaki folyo, tutarlı ısı dağılımı sağlamak için pürüzsüz ve düz olmalı, maksimum ısı yansıması için parlak tarafı yukarı bakacak şekilde olmalıdır” dedi.

EV EŞYALARINI ÜTÜ OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ
Elinizde yoksa ev eşyalarının derme çatma ütü olarak da kullanılabileceğinizi dile getiren Mariya, "Buruşuk eşyayı nemli bir havlu veya birkaç buz küpüyle birlikte kurutucuya koyun ve orta ateşte yaklaşık 15 dakika çalıştırın. Havlu veya buz küplerinden gelen nem, kurutucunun içinde buhar üretecek ve bu kırışıklıkların gevşemesine ve kumaşın pürüzsüzleşmesine yardımcı olacaktır. Kuruduğunda, ütülemeyi önlemek için hemen katlayın” ifadelerini kullandı.