Eşi vasiyet etti o harekete geçti!

Konya'da eşinin vasiyeti üzerine elektrikli ev aletleri tamir dükkanını kapatmayan 72 yaşındaki Dudu Önal, mesleği öğrettiği geliniyle her gün tezgah başında görevinin başında.

Eşi vasiyet etti o harekete geçti!

Gelinini çok sevdiğini dile getiren Önal, işi el birliğiyle yürüttüklerini dile getirdi. Önal, iyi bir tamirci ve esnaf yetiştirdiği için gözünün arkada kalmayacağını da dile getirdi. Gelini ise önceden İstanbul'da yaşadıklarını, kayınpederi vefat ettikten sonra kayınvalidesini yalnız bırakmamak için Konya'ya taşındıklarını anlatarak duygulandırdı.

esi-vasiyet-etti-o-harekete-gecti.jpg

GELİNİNE İŞİ ÖĞRETİYOR

Konya'nın Ereğli ilçesinde eşiyle uzun seneler esnaflık yapan Önal, ustası da olan eşiyle yarım asra yakın mutlu bir hayat devam ettirdi. Evliliğinden 2 çocuğu olan Önal, hayat arkadaşı Erol Önal'ı 2016'da kaybetti. Eşine özlemi her geçen gün büyümeye devam eden Önal, kocasının vasiyetini yerine getirebilmek için ilerleyen yaşına rağmen iş yerini kapatmadı. Kendi vefat ettikten sonra da tamirhanenin kapanmasını istemeyen Önal, mesleği öğrettiği ve iş yerini de devrettiği geliniyle tamirat yapmaya devam ediyor. Gayreti ve çalışkanlığıyla herkese ilham olan Önal, samimiyetiyle de müşterileri ve esnaf arkadaşları tarafından çok seviliyor. Önal, AA muhabirine, elektrik ustası eşine yardım ederken işi öğrendiğini, eşinin vefatından sonra da tost makinesi, elektrikli su ısıtıcı, saç kurutma makinesi gibi elektrikli ev aletlerini tamir ettiğini ve dükkanı kapatmadığını ifade etti. Hayattaki en büyük destekçilerinden biri olan gelinine, bildiği her şeyi öğretmek için çabaladığını söyleyen Önal, iyi bir tamirci ve esnaf yetiştirdiği için gözünün arkada kalmayacağını dile getirdi.

esi-vasiyet-etti-o-harekete-gecti-001.jpg

İŞİ EL BİRLİĞİYLE YÜRÜTÜYORLAR
Önal, işi el birliğiyle yürüttüklerini söyleyerek, "Getirilen eşyaları gelinimle tamir ederiz. Bilemediklerini sorar, bazen ben de ona sorarım. 'Anne şöyle yapalım, böyle yapalım' derken yapar bitiririz. Gelinimi çok seviyorum. Sevdiğim için de benim her şeyim onun. Kızımın biri de o. Torunlarımın annesi. Gelinim başımın tacı. İşte öyle seviyorum." dedi. Ömrünün kalanını, tamirhaneyi açık tutarak eşinin vasiyetini yerine getirmeye adadığını belirten Önal, son nefesine kadar sözünü tutmak için gayret göstereceğini kaydetti. Ailenin 46 yaşındaki 3 çocuk annesi gelini Kezban Önal da evlilikte 18 yılı geride bıraktıklarını, önceden İstanbul'da yaşadıklarını ifade etti. "Onu yalnız bırakmayalım dedik, sonra dükkanı ben devraldım. Sağ olsun annem bizi yine yalnız bırakmıyor. Sürekli geliyor, bize her türlü desteği veriyor. Sabah dükkanı o açıyor. Ben evdeki işleri hallettikten sonra geliyorum. Tamirciliği ona baka baka öğrendim. Bilmediklerimi soruyorum, öğretiyor. Müşterilerimiz de memnun. Sırt sırta verip devam ettireceğiz. Rabbim ömür verdiği müddetçe annem yanımızda, başımızda olacak. Bizden sonra da çocuklarımız devam etmek isterse onlara devrederiz” ifadelerini kullandı.