Beypazarı maden suyunda bor uyarıları sonrası işletmeden ilk açıklama

Beypazarı maden suyunda aşırı derecede bor bulunduğuna dair iddialar ve Beypazarı maden suyunun İsviçre’de yasaklanmasının ardından gözler Beypazarı maden suyu yetkililerine çevrilmişti. Yetkililerden ilk açıklama geldi.

Beypazarı maden suyunda bor uyarıları sonrası işletmeden ilk açıklama

Beypazarı maden suyu gündemin ilk sıralarında yer alıyor. İsviçre’de yasaklanan ve aşırı derecede bor içerdiği iddia edilen maden suyu markasıyla ilgili gündemdeki iddialar kısa sürede büyük yankı uyandırırken Beypazarı yetkilisinden konuyla ilgili ilk açıklama geldi. İsviçre, söz konusu markaya ait maden suyunun aşırı seviyede bor içerdiğine atıf yaptı ve bu durumun fetal gelişim ile doğurganlık üzerinde olumsuz etkileri olduğunu belirterek bu soda markasını yasakladı.

İSVİÇRE’DE YASAKLANDI

Ankara Beypazarı merkezli olan ve yaklaşık 67 yıldır maden suyu üretimi yapan Beypazarı Karakoca firmasının bir ürününün içeriğinde tespit edilen bor elementine atıfta bulunan İsviçre, bunun fetal gelişim ve doğurganlık üzerinde olumsuz etkisi olduğunu iddia ederek Beypazarı maden suyunu yasakladı. İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik İşleri Dairesi tarafından yapılan uyarıda ‘Etkilenen maden suyunun tüketilmemesi’ yönünde tavsiyelerde bulunuldu. Söz konusu kararın, ’12 Aralık 2023 üretim, 14 Şubat 2025 son kullanma tarihli 0940.4 parti numaralı ürün’ için geçerli olduğu belirtilirken İsviçre’nin aldığı bu karar sonrasında Beypazarı maden suyu yetkilisinden ilk açıklama geldi.

beypazari-maden-suyunda-bor-uyarilari-sonrasi-isletmeden-ilk-aciklama.jpg

İSVİÇRE’YE 7 YILDIR ÜRÜN GÖNDERİYORLAR

Büyük yankı uyandıran iddiaların ardından Marketing Türkiye’ye açıklamalarda bulunan Beypazarı maden suyu yetkilisi, böyle bir kanıya nasıl varıldığını bilmediklerini söyledi ve şu ifadelere yer verdi;

‘İsviçre’de yapılan analizlerde Beypazarı maden sularındaki bor minerali miktarının en fazla değeri 1 olması gerekirken 2 olarak tespit edildiği, bunun sağlık açısından son derece tehlikeli olduğu söyleniyor. Açıkçası böyle bir kanıya nasıl vardıklarını bilmiyoruz. Öyle ki bugün sağlıklı yaşam için insanlar bor minerali takviye gıdaları tüketiyor. Kemik erimesini durdurmak için her bir kapsülünde 3mg bor olan takviye gıdalar var. Kaldı ki İsviçre 1’e 2 oranını tehlike olarak belirlerken, AB üye ülkelerinde mevzuat oranı 1’e 5. Amerika’dan Avusturalya’ya, Hollanda’dan Belçika’ya pek çok ülkeye ürün gönderen bir marka olarak İsviçre’ye de 7 yıldır ürünlerimizi gönderiyoruz.’

beypazari-maden-suyunda-bor-uyarilari-sonrasi-isletmeden-ilk-aciklama-001.jpg

RESMİ BİR YANIT İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Yeraltı kaynak sularının yağışlardan oldukça etkilendiğine vurgu yapan Beypazarı maden suyu yetkilisi, yeraltı kaynak sularının değerlerinin dönemsel olarak değiştiğini, içeriğindeki mineral değerlerinin artışlar ve azalmaların da olağan olduğuna vurgu yaptı. Yurt dışına gönderdikleri ürünler için 2022 yılında yaptıkları ölçümlerde bor mineralinin 0,33, 2023 yılında ise 1 olarak ölçümlendiğini aktaran yetkili, tüm içeriklerin farklı analiz tayinlerine tabii tutulması gerektiğine vurgu yaptı ve İsviçre Federal Gıda Güvenliği ve Veterinerlik Bürosu tarafından yapılan analizlerin içme suyu kriterleriyle maden sularını analiz ettiğini belirtti. Çok sayıda ülkeye ihracat yapan Beypazarı’na yönelik bu haberlerin maksatlı olarak ortaya atılmış olabileceğine de dikkat çeken yetkili, konuyla ilgili resmi bir yanıt için çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.