NATO ve AB’nin Hollanda açıklaması

Hollanda da yaşanan skandal gerilim dünya gündemine de damgasını vurdu. NATO ve AB, Hollanda-Türkiye arasındaki gerilim için ard arda yaptığı açıklamalarla her iki tarafı da soğuk kanlı olmaya çağırıyor.

NATO ve AB’nin Hollanda açıklaması
Avrupa Birliği, Türkiye ve Hollanda arasındaki gerilimin büyümemesi adına her iki tarafında olayı kötüleştirecek yorum ve açıklamalardan uzak durması çağrısında bulundu.

Avrupa Birliği’nin açıklaması

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikalarından Sorumlu Üyesi Johannes Hahn tarafından yapılan ortak açıklamada, “Gerginliği daha fazla artırmaktan kaçınmak ve gerilimi sakinleştirmek için yollar aranması gerekli” ifadesi yer aldı.

Öte yandan Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye’nin AB adayı ve Avrupa Konseyi üyesi olarak yükümlülükleri ışığında, 16 Nisan’daki referandumda teklif edilen değişiklikler, onaylandığı takdirde, bilhassa pratik uygulamalar hayata geçtiğinde, değerlendirmeye alınacaktır” ifadesi yer aldı.

NATO’nun konuyla ilgili açıklaması

Aynı saatlerde benzer bir açıklama da NATO’dan geldi. Genel Sekreter Jens Stoltenberg, İttifak’ın iki üyesine de “tansiyonu düşürme” çağrısında bulundu.
Reuters’ın haberine göre; Stoltenberg, “Sağlam tartışmalar demokrasimizin merkezinde yer alıyor, fakat karşılıklı saygı da demokrasimizin merkezinde” diyerek, “tüm müttefiklere karşılıklı saygı, itidal ve ölçülü yaklaşım” çağrısında bulundu.

NATO açıklamasında, “Gerilimi azaltmak için bizi birleştiren şeylere odaklanılmasının” önemine dikkat çekildi.