2017 LYS'de yapılan değişiklikler! Kısa cevaplı sorular geliyor

ÖSYM’nin dün yaptığı “kısa cevaplı sorular olacak” açıklaması öğrencilerin kafasını karıştırmışa benziyor. LYS’de bu soruların nasıl sorulacağı ve cevapların nasıl okunacağına dair detaylar ÖSYM tarafından yayınlanan 2017-ÖSYS kılavuzunda yer alıyor. Kısa cevaplı sorular nasıl olacak, kısa cevaplı sorular nasıl okunacak ve her testte kaç kısa cevaplı soru olacak sorularının cevapları haberimizde...

2017 LYS'de yapılan değişiklikler! Kısa cevaplı sorular geliyor

Kısa cevaplı sorulardan kasıtın açık uçlu sorular olduğunun belirtildiği açıklamada bu açık uçlu soruların hangi testte kaç tane olacağı ve nasıl okunacağına dair detaylarda yer alıyor. 


“LYS’de kısa cevaplı sorular yer alacak” diyen ÖSYM bu cevapların okunmasının muhtemelen cevap kağıdının arka yüzünde olacağını ve buraya yapılan kodlamaların optik okuyucu marifetiyle okunacağını açıkladı. ÖSYM kısa cevaplı bir sorunun cevabının doğru yazılması ama kodlanmaması halinde geçersiz sayılacağı uyarısında bulundu. 


Başka bir uyarıda bir cevabın silinip değiştirilmesiyle ilgili! Bu konuda da adayların çok iyi bir şekilde silme işlemini yapmaları gerektiğini aksi halde sorun yaşayabileceklerini söyledi. 


KISA CEVAPLI SORU ÖRNEKLERİ

ÖRNEK;

ÖSYM'nin Kısa Cevaplı sorular için hazırladığı deneme sınavını görmek için TIKLAYINIZ

 


Matematik'te kısa cevaplı sorular nasıl olacak?

ÖSYM Kılavuzunda yer alan bilgilere göre LYS 1’deki 80 Matematik sorusunda 3’ü kısa cevaplı soru şeklinde olacak. Adaylar doğru cevabı optik formun arkasındaki alana yazacak ve kodlayacak. Özelikle kodlamanın titiz bir şekilde yapılması gerekiyor sorun yaşamamak adına.


Fen Bilimleri'nde kısa cevaplı Sorular Nasıl Olacak?

LYS 2’de Fizik,Kimya ve Biyoloji testlerinin her birinde 30 soru olacağını ve bu sorulardan 1’inin kısa cevaplı soru olacağını açıkladı.  Bu testler için 45’er dakika cevaplama süresi olacak. Edebiyat-Coğrafya Sınavlarında Açık Uçlu Sorular Nasıl Olacak?

LYS 3’e yer alan Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nde 2 Soru, Coğrafya Testi’nde 1 soru kısa cevaplı soru olacak. Adaylar bu sorunun ilgili alanına cevaplarını yazıp kodlamalarını yapacaklar. Sosyal Bilimler Sınavı'nda Açık Uçlu Sorular Nasıl Olacak?

LYS 4’te bulunan Tarih ve Coğrafya 2 testlerinde 1’er kısa cevaplı soru olacak. Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde tüm adaylar için ortak bir kısa soru olacağını açıklayan ÖSYM’nin kılavuzda defalarca cevabı doğru yazılan ama kodlanmayan soru geçersiz olacaktır ibaresini yazarak buna dikkat çektiği görüldü. Yabancı Dil Sınavı'nda Açık Uçlu Sorular Nasıl Olacak?

LYS 5’te yer alan Yabancı Dil Testi’nde 3 sorunun kısa cevaplı soru olacağını açıklayan ÖSYM Başkanlığı, açık uçlu kısa cevaplı sorularında yine optik okuyucu ile okunacağının bilgisini vermiş oldu. 


4 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRMEYECEK

Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde bir yeni uygulama da 4 yanlışın bir doğruyu götürmesinin iptal edilmesi olarak göze çarptı. LYS’de sadece kısa cevaplı sorularda 4 yanlış bir doğruyu götürmeyecek. Diğer çoktan seçmeli sorularda aynı sistem devam edecek. Kısa cevaplı soruların sayısının önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.