AÖL sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? 7-8 Ocak 2017

AÖL açık lise sınavları 7 ve 8 Ocak 2017 tarihlerinde MEB tarafından yapılacak. Şimdi sınava giren öğrenciler AÖL soru ve cevaplarının açıklanmasını bekliyor. AÖL 7-8 Ocak sınav soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? AÖL Sınavı zor muydu, Kolay mıydı? İşte detaylar

AÖL sınav soruları ve cevapları ne zaman yayınlanacak? 7-8 Ocak 2017
AÖL Açık Öğretim Lisesi, vatandaşların deyimi ile Açık Lise sınavları bugün ve yarın gerçekleştirilecek. AÖL soru ve cevapları ise MEB Milli Eğitim Bakanlığı'nın resmi internet sitesi olan aol.meb.gov.tr adresinden erişime açılacak. AÖL sınav sonuçları ise 2 hafta içerisinde açıklanması bekleniyor. Sınav sonuçları önümüzdeki tarihler arasında internetten duyurulacak.

AÖL AÇIK LİSE SINAV SORULARI VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

AÖL AÇIK LİSE SINAVLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 

Açık Lise AÖL ilk dönem sınavları 7 -8 Ocak 2017 Cumartesi ve Pazar günleri yani şu sıralar sınav yapılıyor. Lise eğitimine açıktan devam edenler AÖL sınav giriş yerlerine aolweb.aol.meb.gov.tr'den bakabilecek. AÖL Açık öğretim lisesi ya da kısaca açık lise, çeşitli sebeplerle örgün öğretime devam edemeyen ya da eğitimini yarıda bırakmak durumunda kalan öğrencilerin okuduğu lisedir.

 AÖL açık lise 1. dönem sınavları 7 - 8 Ocak cumartesi ve pazar günleri yapılacak. Sınava girecek binlerce öğrencinin heyecanlı bekleyişi devam ediyor. Sınava girecek öğrenciler AÖL sınavlarına giriş yerlerine MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) resmi internet sitesi üzerinden aolweb.aol.meb.gov.tr'de bakabiliyorlar. Giriş yerleri bilgisinin de yer aldığı AÖL giriş belgesi bu sistem üzerinden alınabilecek. AÖL açık lise sınavları saat kaçta başlayacak? Kaç oturumda yapılacak? Açıköğretim Lisesi sınavına girecek olan öğrencilerin merak ettikleri soruların cevabı haberimizde.
 
AÖL SINAVI SAAT KAÇTA, KAÇ OTURUMDA YAPILACAK?
 
Açık Öğretim Lisesi birinci dönem sınavları 7-8 Ocak 2017 cumartesi ve pazar yapılacak. Binlerce öğrencinin ter dökeceği sınav, 3 oturum halinde yapılacak. Cumartesi günkü birinci oturum saat 09.30'da, öğleden sonraki ikinci oturum saat 14.00'te, pazar gerçekleştirilecek üçüncü oturum saat 09.30'da başlayacak. Oturumlar 180 dakika sürecek, her ders için dört seçenekli 20 soru sorulacak. Öğrenciler, birinci oturumda 60, ikinci oturumda 58, üçüncü oturumda da 56 dersten sınava girecek. Sınava giriş belgesinde girilecek dersler, sınav saati ve sınav yeri bilgileri yer alacak.
 
Millî Eğitim Bakanlığına bağlı açık öğretim lisesi ve mesleki açık öğretim lisesi 1. dönem sınavları, yurt içinde 751 merkezde 1 milyon 197 bin 642, yurt dışında ise 12 merkezde bin 419 öğrenci olmak üzere toplam 1 milyon 199 bin 61 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilecek. Sınavda, 6 bin 690 öğrenci özel durumları nedeniyle tek kişilik salonda, 210 öğrenci ev veya hastanede, 17 bin tutuklu ve hükümlü ise ceza ve infaz kurumlarında sınava alınacak.
 
SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?
 
AÖL açık lise 1. dönem sonuçları 30 Ocak 2017 tarihinde yayımlanacak. İkinci dönem sınavları ise 18-19 Mart 2017 tarihinde gerçekleştirilecek. İkinci dönem AÖL sınav giriş belgeleri 14 Mart 2017’de erişime açılacak.
 
SINAVA NEREDE VE HANGİ DERSLERDEN GİRECEĞİM?
 
Sınavlara internet üzerinde yayınlanan size ait Sınav Giriş Belgesinde belirtilen okul/ okullarda girilecektir. Sınavına gireceğiniz dersler, sistem üzerinden seçmiş olduğunuz Sınav Giriş Belgesinde belirtilen derslerdir.
 
SINAVDA YANLIŞ DOĞRUYU GÖTÜRÜR MÜ?
 
Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Bir başka ifade ile yanlış, doğruyu götürmez.
 
SINAVDA YANINIZDA BULUNMASI GEREKENLER
 
Açık Öğretim Lisesi Sınav Giriş Belgesi (internetten sisteme girip alınacak),
Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı (ya da var ise ehliyet, pasaport)
Açık Öğretim Lisesi Kimlik Kartı (zorunlu değil olması önerilir),
Sınav günü yanınızda kurşun kalem ve silgi bulundurmayı unutmayınız.
Dikkat: Öğrenciler, sınava girerken kimlik belgelerini (nüfus cüzdanı, pasaport, ehliyet) ve Sınav Giriş Belgelerini yanlarında bulundurmak zorundadırlar.
 
AÖL SINAV GİRİŞ BELGESİ NASIL ALINIR?
 
Açık lise eğitimi gören öğrenciler sınava Giriş Belgelerini Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesi maol.meb.gov.tr adresi üzerinden çıkarabileceklerdir. Bahsedilen adresten ya da haberimizin içeriğinde bulunan linkten ulaşacağınız adresten alınacak belgenin bilgisayar çıktısı ile sınava girileceklerdir. Öğrenci numaranız ve şifreniz ile AÖL Bilgi Yönetim Sistemine giriş yapıp, Öğrenci Genel Bilgiler altındaki Sınav Giriş Belgesini tıklayınız ardından açılan sayfadaki yazdır butonuna tıklayarak sınav giriş yerini öğrenebilirsiniz.

 SINAV GİRİŞ BELGESİ HAKKINDA KRİTİK DETAYLAR
 
Sınava giriş belgeleri www.aol.meb.gov.tr resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Resmi adres üzerinden alınacak sınav giriş belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir. Sınav giriş belgesi fotoğrafsız ise, öğrencinin sınav esnasında herhangi bir mağduriyet yaşamaması için, sınav öncesinde fotoğrafının sisteme irtibat bürolarınca eklenmesi ve fotoğraflı AÖL giriş belgesinin alınması gerekmektedir.
 
Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir. Sınav giriş belgesindeki bilgiler ve açıklamaların dikkatlice okunması gerekir.
 
Sınav giriş belgesinde adı geçen okulun sınav gününden önce görülmesi sınav gününde çıkabilecek aksiliklerin önüne geçilebilmesi adına faydalı olacaktır.
 
AÖL SINAVINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
 
Açık Öğretim Lisesi sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.
 
Sınavlarda;
 
Her dersten 20 soru sorulmaktadır,
 
Her soru 4 seçeneklidir,
 
Her doğru cevabın değeri 5 puandır,
 
Yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez (götürmez).
 
Sınavların değerlendirilmesi Açık Öğretim Lisesi yönetmeliğine göre yapılır.
 
Sınav Günü Yanınıza Almanız Gerekenler
 
Fotoğraflı Nüfus Cüzdanı , pasaport veya ehliyet belgelerinden biri.
 
Sistem üzerinden alınan fotoğraflı Sınava Giriş Belgesi.
 
Kurşun kalem ve silgi.