Üzüm çekirdeği yağının faydaları nelerdir?

Üzüm çekirdeği yağı, üzüm çekirdeklerinden elde edilen hafif ve renksiz bir yağdır. Bu yağ kozmetik ve sağlık sorunlarında şifa amaçlı kullanılmaktadır. Üzüm Asya kökenli bir meyve olmasına rağmen İtalya ve Fransa, üzüm çekirdeği yağının ana üreticisidir. Üzüm çekirdeği yağı genellikle şarap yapımında kullanılan soğuk- presleme yöntemiyle üzüm çekirdeklerinden elde edilir. Soğuk presle elde edilmesi en sağlıklı yöntemdir. Böylece yağın çıkarılması aşamasında kimyasal madde kullanılmadığından yağ içerisindek

Üzüm çekirdeği yağının faydaları nelerdir?
Üzüm çekirdeği yağının cilt için faydaları

Akne tedavisindeki faydaları

Üzüm çekirdeği yağında bulunan linoleik asidin akne, dermatit, alerjik reaksiyonlar ve egzama gibi cilt hastalıklarını hafifletmeye yardımcı olabilecek anti-alerjik ve anti-inflamatuar (iltihap önleyici ve tedavi edici) özelliklere sahip olduğuna inanılmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı bu cilt sorunlarını tedavi etmek için derinin etkilenen alanı üzerine bölgesel olarak da uygulanabilir.

Cilt lekelerine karşı etkilidir

Üzüm çekirdeği yağı linoleik asit ve iltihap giderici ve nem tutucu özelliklerini taşır. Kuru cilt, yaşlılık ve güneş lekeleri gibi cilt sorunlarına da rahatlıkla önerilebilir. Bu yağ gözenekleri tıkamadan cildi nemlendirme özelliğine sahihptir. Derin kırışıklıklar ya da göz ve dudak kenarlarındaki ince çizgiler veya boyun bölgesinde yapılacak nazik bir masajla büyük yarar sağlar. Bu uygulama hem sabah hem gece yatmadan önce yapılabilir.

Göz altı morluklarını giderir

Özellikle göz altındaki mor halkalar kişilerin oldukça rahatsız olduğu görünüm bozukluklarından biridir. Birkaç hafta boyunca günde iki kez, üzüm çekirdeği yağı damlattığınız parmaklarınızla hafif vuruşlar yaparak göz altı morluklarını geçirmeyi başarabilirsiniz.


Üzüm çekirdeği yağının saça faydaları

Üzüm çekirdeği yağı saçları nemlendirir ve yumuşamasını sağlar. Hafif bir yağ olduğundan birçok yağa göre saçta daha az hissedilir. Saçınıza üzüm çekirdeği yağı ile masaj yaptıktan sonra 10 dakika bekletin ve soğuk suyla durulayın. Saçlarınızın nem kazandığını ve yumuşadığını hissedeceksiniz. Ayrıca saçınızdaki elektriklenmeyi ve kırılmasını önleyecektir. Saç bakımı dışında saç derisi içinde farklı olumlu sonuçlar alacaksınız. Kepeklenmeyi ve egzamayı azaltır ve sağlıklı bir saç derisi ile saç dökülmesini engeller.


Kozmetik Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı yumuşatıcı özellikleri nedeniyle kozmetik sektöründe de yer almaktadır. Saç bakım ürünlerinden makyaj malzemelerine cilt bakım ürünlerine kadar büyük bir yelpazede yerini alır. Üzüm çekirdeği yağı tüm cilt tipleri için mükemmel bir nemlendiricidir. Cildi besler, nemlendirir ve sıkılaştırır. Bu nedenle tonik olarak kullanılabilir. Güneş lekelerine karşı cildinizi korur. Cilt tonunu eşitler ve çatlakların görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Üzüm Çekirdeği Yağının Sağlık Faydaları:


Antiinflamatuar Özellikleri


Antiinflamatuar özellikleri yani iltihap giderici ve iltihapla şavaşma özelliği olarak da adlandırılabilir. Üzüm çekirdeği “oligomerik proantosiyanidin” olarak bilinen flavonoidler açısından oldukça zengindir. Bu maddeler yüksek antioksidan içermektedir. İhtiva ettiği bu maddelerle üzüm çekirdeği yağı, romatizmal artit ve benzeri birçok hastalıkta ağrı ve iltihapları hafifletmeye yardımcı olur. Yara iyileşme sürecini hızlandırır.

Antioksidan Özellikleri

Üzüm çekirdeği yağında bulunan ana antioksidanlar, E vitamini ve oligomerik proantosiyanidin maddeleridir. Oligomerik proanthocyanidine, C vitamininden 20 kat ve E vitamininden 50 kat daha fazla etkili olan son derece güçlü bir antioksidandır. Bu nedenle bu bileşik serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasara karşı etkin bir koruma sağlar ve böylece kanser gibi çeşitli hastalıkların riskini azaltır.


Kalp-Damar Sistemi İçin Faydaları

Üzüm çekirdeği yağında bulunan oligomerik proantosiyanidin maddesi kalp ve damar sisteminin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Bu madde LDL (kötü kolesterol) seviyelerini düşürmektedir. Kötü kolesterolün oksidasyonu koroner kalp hastalığı gibi sağlık sorunlarına neden olabilen damar duvarlarında plak birikimi için temel risk faktörüdür. Üzüm çekirdeği yağının aynı zamanda, kalp hastalığı ve ateroskleroz riskini azaltmaya yardımcı olan HDL kolesterol (iyi kolesterol) düzeyini arttırdığı iddia edilmiştir.


Hemoroid İçin Faydaları

Üzüm çekirdeği yağında bulunan oligomerik proantosiyanidin maddesinin anti-inflamatuar özellikleri aynı zamanda hemoroid ile ilişkili şişme ve ağrıyı gidermektedir. Bu yağ hemoroid kanamalarında rahatlama sağlayabilir. Kanama bir enfeksiyon belirtisi olabilir bu durumda, üzüm çekirdeği yağı onu tedavi etmeye yardımcı olabilir.


Varis ve Örümcek Damarlar İçin Faydaları

Üzüm çekirdeği yağı damarlardaki anormal genişlemeyi önlemeye yardımcı olabilir böylece varis ve örümcek damarlar gibi problemlere de fayda sağlayacaktır. Bu iki problem genellikle kan damarlarının hasarı ve normal kan akışını sağlamadaki yetersizlikten kaynaklanır. Üzüm çekirdeği yağı dolaşımını arttırarak, varis tedavisinde yardımcı olabilir.


Diyabet İçin Faydaları

Diyabetik hastalarda üzüm çekirdeği yağı, bu hastalıkla ilgili bazı komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir. Diyabetin önemli bir komplikasyonu yüksek kan şekerinin sinirlerde hasara yol açar. Üzüm çekirdeği yağı hem periferik nöropati hem de diyabetik retinopati durumlarına rahatlama sağlayabilir. Kılcal damar duvarlarını güçlendirerek diyabetik retinopatiyi önlemeye yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği yağında bulunan gamma-linoleik asit ise periferik nöropati nedeniyle oluşan sinir hasarını tersine çevirmeye yardımcı olur.