Yeşil Soğan'ın Kansere Etkisi

Kış aylarında yeşil soğanfaydaları baya oluyor yeşil soğanın faydalarını saymakla bitmiyor. İştah açıcı etkisi ile bilinen yeşil soğan kullanımı konusunda ise uzmanlar uyarıyor işte o çok önemli uyarılar ve yeşil soğanın faydaları.

Yeşil Soğan'ın Kansere Etkisi
Soğanın bir çok faydası bulunmaktadır işte o çok önemli faydaları:Aşçılar soğana besinsel değerinden çok tadı için değer verirler. Soğanlar besinsel skalada çok tepede yer almasalar da taze soğan C vitamini için iyi bir kaynaktır ve yeşil kısmı beta karoten sağlar. 

Soğanda bulunan adenozin isimli madde pıhtı oluşumunu önleyerek kalp krizlerinin önlenmesine yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca soğanın HDL seviyesini artırarak da koruyucu etki sağladığını göstermiştir. Bol miktarda soğan yemek yüksek kan basıncını da önlemeye yardımcı olabilir. 
Soğandakİ sülfür bileşikleri nefeste ve ellerde hoş olmayan bir koku bırakır ancak aynı zamanda bazı kansere yol açıcı kanserojenleri bloke ederler. Bunlara ek olarak soğanda hafif antibakteriyel etkisi olan maddeler bulunur.
Soğanı kesmek sülfür bileşiklerini serbest bırakarak enzimlerle birleşmesine izin verir ve serbest kalan uçucu moleküller gözdeki nemle reaksiyona girerek sülfürik asit oluştururlar. Gözden yaş gelmesi rahatsız edici maddeyi dışarı atmak için doğal bir tepkidir. Bu etki bir nezle sırasında tıkanık olan burun kanallarını açmaya yardımcı olabilir.

Soğandan ve baldan yapılan bir şurup eski bir öksürük ilacıdır. Ancak çiğ soğan yemek bazılarında şişkinlik ve gaza neden olur ve bazılarında da migreni tetikleyebilir.

Çİğ olarak tüketilmesi pişirilmesinden daha iyidirSoğanları yüksek bir ısıda pişirmek dialil sülfürün - kansere karşı koruyucu bir   madde - etkisini önemli derecede azaltır