Annesini boğarak öldüren Aslı Sönmezler hakkında karar verildi

Sarıyer’de 2 yıl önce öz annesi Belgin Hızal’ı boğarak öldüren Aslı Sönmezler, “kasten öldürme” suçundan müebbet hapse çarptırıldı. Son savunmasını gözyaşları içinde söyleyen Sönmezler, “Benim annem sütüyle bile beslemeyi reddetmişti. Ölmesi gereken bir kadın olduğunu düşünüyorum” dedi.

Annesini boğarak öldüren Aslı Sönmezler hakkında karar verildi

Sarıyer Uskumruköy’de 26 Aralık 2015’te bankacı annesi Belgin Hızal’ı boğarak öldüren ve psikolojik sorunları bulunan Aslı Sönmezlerin yargılandığı dava karara bağlandı.

İstanbul 20’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, sanık Aslı Sönmezler cezaevinden getirilirken, maktul Belgin Hızal’ın ailesi ve avukatları duruşmada hazır bulundu. Sanık Aslı Sönmezler’in babası Haluk Sönmezler de duruşmaya katıldı.

Davanın biteceği hatırlatılarak son savunması sorulan sanık Aslı Sönmezler, “İnsanın çok fazla zamanı oluyor hapishanede. Düşüncelerimi ve kelimeleri bir araya getirmek uzun sürdü. Benim algılarım çok kuvvetlidir. Rus uçağı düşürülmeden önce ben Ruslarla savaş çıkacağını söylemiştim. Algılarımın açık olmasını söylemem doktorlarca yanlış değerlendirilmiş olabilir. Annemin ölümüyle miras hukuku ayrı şeylerdir. Miras alabilmek için anneme karşı davranışta bulunmuş değilim” dedi.

“O kadın beni hasta ediyordu”

Savunmasının devamında dedesinin (Mustafa Süha Hızal) Türkiye’nin ilk masonlarından biri olduğunu iddia eden Sönmezler, gözyaşları içinde “Yurtdışında üniversitede okudum, kendi kısmetimle okudum. Ben sonradan kendi paramı kazanır oldum. Ölmesi gereken bir kadın olduğunu düşünüyorum. Gerçekten ailem iyi değildi. Cezama razıyım. O kadın beni hasta ediyordu. Eğer bana bir ceza verecekseniz hak ettiğim bir ceza verin. Nefsi müdafaadan başka bir şey değildi. Annem beni sütüyle bile beslemeyi reddetmişti. Anne olmayı baştan reddetmişti. Ben müebbeti hak ettiğimi düşünmüyorum” diye konuştu.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Aslı Sönmezler’i önce “üst soya karşı kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum etti. Duruşmalardaki iyi hal ve davranışlarını dikkate alarak cezayı müebbete düşüren mahkeme, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

Olayın geçmişi

Sarıyer Uskumruköy’deki Bizim Vadi Sitesi’nde yaşayan, özel bir bankanın üst düzey yöneticisi Belgin Hızal (57), psikolojik rahatsızlıkları bulunan kızı Aslı Sönmezler (34) tarafından boğularak öldürülmüştü. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Aslı Sönmezler hakkında iddianame hazırlayan savcılık, Sönmezler’e hastalığı nedeniyle ceza verilmemesi talebiyle dava açmıştı.