Down sendromlu İnci tam bir fenomen

Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesinde yaşayan Süreyya ve Uğur Güler çiftinin 2 yaşındaki Down sendromlu kızları İnci, sosyal medya paylaşımları ile fenomen oldu. Sosyal medyada 100 bin takipçisi olan İnci'nin hikayesi kitap haline getiriliyor.

Down sendromlu İnci tam bir fenomen

Dünyalar tatlısı İnci’nin annesi Matematik Öğretmeni Süreye Ülkü Güler, çocuğunun gelişim süreciyle ilgili bilgi verdi. Güler, "İnci’ye hamileyken Down sendromlu olduğunu bilmiyorduk. Doğar doğmaz bize, çocuğunuz Down sendromlu olduğunu söylediler. Daha sonra minik kuşumuz geldi. Biz sadece ense kalınlığı olduğunu biliyorduk. Sonra o gülmeye başlayınca, o gülüyor biz neden ağlayalım ki dedik. İnci 4 aylıkken eğitimlerine başladık. Rehabilitasyon merkezlerinde yapamadıklarımızı evimizde oyun odasında yaptık. Çok sık hastalandığı için eğitimlerini evde yapıyoruz" dedi.

"Kimseye söylemeyin dediler"


 

Minik İnci’nin Down sendromlu olduğunu saklamak istemediklerini de kaydeden anne Güler, “Bize, Down sendromlu olduğunu kimseye söylemeyin dediler. Zaten benzemiyor şeklinde konuştular. Biz bu kızı herkes görsün dedik ve sosyal medyada bir hesap açtık. Burada da 100 bini aşkın takipçisi var İnci’nin. Biz İnci’yi sosyal hayata kattık. Ailelere yol gösteriyoruz ve yaptığımız eğitimleri paylaşıyoruz. Saklamıyoruz bu durumu, saklamaya da niyetmiz yok. Editör bir arkadaşlığımızın aracılığı ile İnci’nin bu hikayesi kitap haline getiriliyor. İnci bu kitap sayesiyle kromozom kardeşlerine ışık olmaya devam edecek” dedi.