Efradını cami ağyarını mani ne demek? (Erdoğan Bahçeli için kullandı)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Devlet Bahçeli'ye bugün teşekkür ederken konuştuğu Efradini cami agyarini mani kelimesinin anlamı merak ediliyor. İşte Erdoğan'ın Bahçeli'nin sözleri için söylediği Efradini cami agyarini mani sözünün anlamı..

Efradını cami ağyarını mani ne demek? (Erdoğan Bahçeli için kullandı)

Cumhurbaşkanı Erdoğan Etiyopya Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede soru-cevap kısmında Devlet Bahçeli'nin bugünkü kendisiyle ilgili sözleri için "Halkım adına teşekkür ediyorum." dedi. Erdoğan Bahçeli'nin sözlerini "Ağyarını mani,efradını cami" sözleriyle tanımladı ve "Kendim ve Halkım adına Sayın Devlet Bahçeli'ye teşekkür ediyorum." dedi. 


Bahçeli'nin bugünkü grup toplantısında yaptığı konuşmaya değindi. Erdoğan, "Perinçek ve yaverlerinden ise Erdoğan'ı tercih ederiz" anlamındaki sözleri için "Sayın Bahçeli'nin efradını cami ağyarını mani sözleri için kendim ve halkım adına teşekkür ediyorum" dedi. 


Efradını cami ağyarını mani ne demek?


Bir şeyin tam ve mükemmel olabilmesi için gerekli olan en ufak unsurları içine alması, barındırması; gereksiz olan en ufak unsurları ise dışarıda bırakması anlamında kullanılan bir sözdür.


 
Bir insan bedenini düşünelim mükemmel bir düzen var. Her şey yerinde ve olması gerektiği gibi yaratılmış. Gereksiz olan –ağyar- hiçbir organ, damar vs. konmamış. Gereksiz diye düşünülebilecek kollarda, bacaklarda ve vücudun diğer yerlerindeki damarlar yüzyılımızda kalp damar ameliyatlarında yedek unsur olarak kullanılmakta, sistemin mükemmelliği konusunda bizleri hayrette bırakmaktadır.

 
Bizler de derslerimizde, okulumuzda bazı kavramları anlatırken, tanımlarken gerekli özellikleri –efradı- en ufak ayrıntısına kadar tanıma yerleştirmeli;  gereksiz – ağyar- bir ifadeyi, kelimeyi, eki tanım dışında bırakmalıyız. O zaman işte “efradını cami, ağyarını mani” bir tanım yapmış oluruz.

 
Bir saat düşünelim. İçerisinde işleyen bir sistem var. Çok küçük bir dişliyi küçük diye küçümseyebilir miyiz? Onu oradan çıkardığımızda sistem sağlıklı çalışır mı? Tabii ki çalışmaz. Onun için işlerimizde ufak bir ayrıntıya dahi dikkat etmeliyiz ki işimiz mükemmel olsun.