Lösemi hastası Ela için kök hücre seferberliği

Pendik’te yaşayan ve lösemi tanısı konulan 5 yaşındaki Ela için Orhangazi ilçesinde kök hücre bağış kampanyası başlatıldı. Bağışlar devam ettiği sürece sürdürülecek olan kampanyanın ilk gününde yaklaşık 350 kök hücre, 80 kan bağışı toplandı.

Lösemi hastası Ela için kök hücre seferberliği

Bursa’nın Orhangazi ilçesi lösemi hastası 5 yaşındaki Ela Taşkın için seferber oldu. Uygun donörün bulunamamasından dolayı Türkiye genelinde birçok kesim tarafından başlatılan kök hücre ve kan bağış kampanyası Orhangazi’de Cumhuriyet Alanı'nda başlatıldı. Kızılay ekipleri Cumhuriyet Alanı'nda kurduğu çadırla, kan ve kök hücre toplama araçlarında bağış toplamaya başladı.

Orhangazi’de Ela Taşkın’ın akrabaları tarafından başlatılan ve zaman içinde büyüyen kampanya doğrultusunda saat 17:00’de başlayan bağış alma işlemi gece saat 00:00’e kadar devam etti. İlk günde yaklaşık 350 kök hücre, 80 kan bağışı toplandı.

Kampanya hakkında bilgi veren Kızılay Güney Marmara Kök Hücre Kazanım Uzmanı Ramazan Çiçek Sağlık Bakanlığı ve Kızılay arasında yapılan protokolle Ulusal Kök Hücre Bankası’nın kurulduğunu ifade ederek, "Bizde Kızılay olarak lösemi ve kan kanseri hastaları için kök hücre çalışması yapıyoruz. Orhangazi’de de hastamız var fakat bu çalışma sadece bir hasta için değil bütün hastalarımız için yapılan bir çalışma. Toplanan bütün örnekler Türk Kök Havuzunda toplanıyor ve oradan uyarsa buradaki hastamız, uymazsa da diğer bütün hastalarımız için kullanılıyor. Bir eşleşme olduğunda biz tekrar o kişiyle görüşüp bilgilendirip kök hücre alınacağı konusunda kendisini bilgilendiriyoruz" dedi.

 

Orhangazi’de çok yoğun bir ilgi olduğuna dikkat çeken Çiçek, "İnsanlar gerçekten çok gönüllü ve duyarlılar. Normalde 1 gün olarak planladığımız ekibi yoğunluktan dolayı 3 gün yapacağız. Saat 17:00-00:00 arası. Yoğunluk devam ederse aynı şekilde pazartesi Salı günü 2 gün daha uzatacağız. Eğer aynı şekilde devam ettiği sürece bizde gelip bu çalışmamızı burada devam ettireceğiz" diye konuştu.

İlgi beklenenin üzerinde

Bağış kampanyasının ilk günü hakkında bilgiler veren Çiçek, "Orhangazi halkına teşekkür ediyorum. Çünkü Ramazan’da kan sayısının en az olduğu, hastaların daha fazla kana ihtiyaç duyduğu bu dönemde sadece şuanda 80 civarında kan aldık. Bu bizim için çok büyük bir sayı, çok artı bir değer. Kan bağışı yapanlar zaten yanında birer tüp kök hücre verdiler. Ortalama 350 civarında kök hücre, 80 civarında kan almış olacağız. Bu gerçekten beklentimizin çok üzerinde bir ilgi" İfadelerine yer verdi.

Kampanya sırasında çalışmaları takip eden ve destek olan Ela’nın teyzesi Tuğcan Baltacı ise, Ela’ya 1 ay önce lösemi teşhisi konulduğunu hatırlatarak, "Hiç beklemediğimiz bir andı. Her zaman duyduğumuz ama başımıza hiç gelmeyeceğini düşündüğümüz bir durumun içindeyiz şuanda. 1 ay önce konulan teşhisten sonra yoğun bir tedavi altına alındı. Dirençli çıktı ve ilik nakli olması gerektiği öğrenildi. Ondan sonra ailenin ve yakından birinci kuşak ailenin birebir kök hücre taraması yapıldı. Fakat uyumlu bir kök hücre bulunamadı. Daha sonra Kızılay’ın kök bankası tarandı, ondan da bir sonuç alınamadıktan sonra doktorlarımız bize seferber olmamızı istediler. Bizde arkadaşlarımıza, eşimize, dostumuza sosyal medya aracılığıyla duyuruda bulunduk. Sağolsun bizi sevenler, tanıyanlar, tanımayanlar çok büyük destekte bulundular. Şuanda onun ayrı bir gururunu yaşıyoruz acımızın yanında. Ama istiyoruz ki bizimle birlikte bu süreci yaşayan bütün insanlara faydamız olacağı için çok mutluyuz" diye konuştu.