Susurluk Şeker Fabrikası ne zaman açılıyor? Karacabey'e müjde!

Bugün müjdeli haberi Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem verdi: Susurluk Şeker Fabrikası açılıyor. Susurluk Şeker Fabrikası'yla ilgili Ziraat Odaları ve siyasi partilerin girişimiyle yapılanlar sonuç verdi. Peki Susurluk Şeker Fabrikası ne zaman açılıyor?

Susurluk Şeker Fabrikası ne zaman açılıyor? Karacabey'e müjde!

Susurluk Şeker Fabrikası'nın açılacağı haberini Karacabey Ziraat Odası Başkanı verdi. Bursa'da şeker pancarının en çok ekili olduğu ilçelerden biri olan Karacabey Belediye Başkanı, Mustafakemalpaşa, Yenişehir,İnegöl ve Susurluk ilçeleri için yeni bir geçim kaynağı olacak Şeker Fabrikası'yla ilgili mutlu sona erdiklerini söyledi. 

Karacabey'de bu konuyla ilgili bir toplantı yaıldıktan sonra geniş katılımlı bir heyetin Ankara'ya gitme kararı aldığını ve görüşlerini Türkiye Şeker Kurulu'na ilettiler. Ve Türkiye Şeker Kurulu'ndan 5 ilçede yaşayanları sevindiren haber çıktı. 


SUSURLUK ŞEKER FABRİKASI NE ZAMAN AÇILACAK?

Türkiye Şeker Kurulu tarafından bölgeye bir ekip gönderilerek incelemelere başlandı. İlçelere ne kadar kota ayrılacağının da değerlendirildiği incelemelerde Karacabey'in 100 bin tonluk bir kotaya sahip olacağı öngörülüyor. 


Fabrikaya ekip gönderildi

Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem, Ankara'daki toplantının ardından Türkiye Şeker Kurulu Genel Müdürlüğü tarafından Susurluk şeker Fabrikası'na bir ekip gönderilerek incelemelerde bulunulduğunu ifade ederek, "Genel müdürlük, fabrikaya ekip göndererek kota hakkında çalışmalarda bulundu. Bölge şefliklerinden kota aldı. Karacabey'den de 100 bin ton talep edildi. Fabrika açılınca net olarak kotalar belli olacaktır. Ama şunu belirtmeliyim ki, bu fabrika bölgemiz adına tam bir denge unsuru. Ekolojik denge bakımından da önemli bir işletme. 1 dönüm pancar, 3 dönüm ormanın verdiği oksijeni üretiyor. İnsanlarımız şuan mısırdan üretilen şekerimsi bir şeyi tüketiyor. İnsanlarımızın pancardan üretilen şekeri tüketmeleri gerekir. Çiftçiye ve insana önem veren bir ülke, pancar üretimini şaha kaldırmalıdır. Kaldı ki pancarın her şeyi faydalı ve hiçbir kısmı çöp olmuyor. Ama çiftçiler ama hayvancılar pancarın her şeyinden yararlanabiliyor. Eğer fabrika açılırsa ülke tarımı eski güzel yıllarına geri döner. Bu arada fabrika açılınca, 14 polar altında gelen pancarlar devlet tarafından sübvanse edilerek çiftçiye 14 polar olarak parası ödenmelidir. Fabrikayı kapamayı bırakın, torku zihniyetine geçilmelidir. Pancardan sadece şeker değil, şekerden değişik mamuller üretilmelidir. Bu fabrika, ülkeye çok daha faydalı hale getirilmelidir" dedi.