Tunç Soyer: Kolonlar kesilmiş

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Habertürk TV'de yayınlanan Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu.

Tunç Soyer: Kolonlar kesilmiş

İzmir'de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Habertürk TV'de yayınlanan Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek programına konuk oldu.

Soyer, depremin vurduğu bölgelerdeki son çalışmaları değerlendirdi.

"KOLONU KESİLEN BİNA BİLE VAR"

Bölgedeki durumu değerlendiren Soyer, "Yıkılan bütün binalarla ilgili bir tespit yaptırdım. Tamamı 92-99 arasında ruhsatlandırılan binalar. 1975'teki yönetmeliğe göre yapılmış. Yani tamamı 1999 Marmara depremi öncesi inşa edilmiş. Zemin katta kolonu kesilen bina bile var. Biz ihbar gelmeden 1999 yılından önce ruhsat almış binalarla ilgili çalışma yapma imkanına sahip değildik. Ama bu depremden sonra çalışmalar sona erdiği zaman bu konuda taramalara başlayacağız.

Öncelikle 1999 yılından önce ruhsat almış binalar üzerinde hızla bu çalışmayı başlatacağız.

Örneğin 99 yılından önce yapı tadilat ruhsatı almış ve zemin katı ticarethaneye dönüştürülmüş yapı bile var. Bize ihbar gelmeden malesef işlem yapamıyoruz. Bizim yıkım yetkimiz yok ama inceleme yetkimiz var. Çalışmayı tamamlayıp gerekirse Meclis'e gideceğiz. Bir de bizim tarım alanları ile ilgili bambaşka bir çalışma yapmamız gerek. Öyle ki depremin vurduğu yerler arasında delta ağızları bile var.


"BU BİR UYARI DEPREMİDİR"

"Bu bir uyarı depremidir İzmir için. Çok daha vahim olabilirdi. Yüzlerce binlerce hayatını kaybeden olabilirdi. Bu açıdan bir yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Biz akut durumla ilgili görüşmeler yaptık. Çünkü şu anda acil bir durum var. Şu anda çadır kentler kuruyoruz. 1800'e yakın çadır kuruldu. 600 çadırı biz kurduk. Diğer çadırları da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurdu.


Vatandaşlarımızın gerekli ihtiyaçlarını öğreniyoruz. 53 saat oldu. Çadır dışında 43 bin tas çorba vatandaşlarımıza ikram edildi. 63 bin litre süt, 65 bin öğün yemek, 231 bin maske dağıtımı yaptık. 5 bin 700 personelimiz alanda çalışıyor. 229 iş makinemiz AFAD'ın hizmetinde. Aralarında 300 ton ağırlık kaldırabilen vinçler de var.


Tunç Soyer: Binaların kolonlarını kesmişler #1"55 KİŞİYİ İTFAİYE EKİPLERİMİZ ÇIKARDI"

İtfaiye ekiplerimiz 12'şer saat vardiya ile arama kurtarma çalışmalarına AFAD ekipleri ile devam ediyor. İlk ekip 10 dakika sonra buraya geldi. İlk anda çıkarılan 55 kişiyi itfaiye ekiplerimiz çıkardı. Muazzam bir şekilde hizmet ediyorlar. Bir can daha erken çıkarabilmenin savaşını veriyorlar.


Seçildiğimiz ilk ay içinde Toplum Sağlığı Daire Başkanlığını kurduk. Aylar önce Deprem Daire Başkanlığını kurduk. Zaten bu çalışmaları sürdürüyorduk. Depremselliği bu konudaki çalışmaları devam ettiriyorduk. Önümüzdeki ay bu konuda bir bilimsel çalışma yapacağız. Denizdeki depremselliği, yapı stokunu ve deprem çalışmalarına ışık tutacak bir çalışma gerçekleştireceğiz. Bir masa etrafında bir araya gelip bilim adamlarımızla bir çalıştay düzenleyeceğiz.


Tunç Soyer: Binaların kolonlarını kesmişler #2"TÜM İZMİR'İ TARAYACAĞIZ"

Özellikle Bayraklı bölgesi başta olmak üzere tüm İzmir'i tarayacağız. Yeni binaları da tarayacağız. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin temel önceliği deprem. Bunun üzerine yoğunlaşacağız.


Deprem Daire Başkanlığı ile bize rehberlik edecek bir bilim kurulu da kuruyoruz. Bu konuda bir masa etrafında oturup bize gündelik çalışmalarımızda yol gösterecek ve gelecek için ışık tutacak önerileri dinleyeceğiz.


Ayrıca depremden sonra Kiraz'dan gelirken yaklaştıkça trafiğin sıkıştığını gördüm. Bununla ilgili hemen çağrı yaptık ve toplu ulaşımı ücretsiz hale getirdik. Çünkü can kurtaranlar enkaza ulaşmaya çalışan ekiplerimiz vardı. Vatandaşlara çağrı yapıp araçlarını kullanmamalarını istedik.