10 koyunla başladı! Şimdi ise kendi işinin patronu

Malatya’da yaşamını sürdüren kadın girişimci Gülnaz Alp, 20 sene önce devletten teşvik olarak aldığı 10 küçükbaş hayvan ile işini büyüterek kendi işinin patronu oldu.

10 koyunla başladı! Şimdi ise kendi işinin patronu

Yaklaşık 2 bin hayvan yetiştirip satış yapan kadın girişimcinin başarı öyküsü ilham kaynağı oldu. Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın kadın girişimcilerin de her zaman yanında olduğunu dile getirerek özellikle yerel yöneticilerin de bu konuda kendilerine destek vermesini talep etti.

10-koyunla-basladi-simdi-ise-kendi-isinin-patronu.jpg

TAVSİYELER VERDİ

Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı İsaköy Mahallesinde yaşayan Gülnaz Alp, 2004 yılında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın hibe ettiği 10 adet küçükbaş hayvanı ile yetiştiriciliğe başladı. Aradan geçen sürede aldığı koyunları çoğaltan ve 20 yılda yaklaşık 2 bin hayvan yetiştirip satışını yapan Alp, kendi işinin patronu olmanın büyük gururunu yaşamakta. Arguvan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla aldığı hayvanlar ile şimdi kurduğu tesisle başarı gösteren Gülnaz Alp, bu işe girdikten sonra 2 çocuğunu üniversite okuttuğunu ve yine ev ile araba aldığını da dile getirerek kadınlara örnek oldu. Her işin zorluğu olduğu gibi yetiştiriciliğin de zorluklarının olduğunu söyleyen kadın girişimci Gülnaz Alp, son dönemlerde bakanlığın kadın girişimcilere birçok destek ve imkan sunduğunu da söyleyerek bu işe girmek isteyenlere tavsiyeler verdi.

10-koyunla-basladi-simdi-ise-kendi-isinin-patronu-001.jpg

KENDİSİNE GÖRE BU İŞİN KOLAY OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Kendi işinin patronu olarak çalıştığı için daha mutlu olduğunu ifade eden Alp, özellikle her kadının rahatlıkla yapabileceği bu işin kendisine göre kolay olduğunu da sözlerine ekledi. Seneler önce 10 koyunla girdiği sektörde şuana kadar 2 binin üstünde hayvan yetiştirip sattığını da dile getiren Alp, hali hazırda ise 300 hayvanının bulunduğunu söyledi. Başarılı kadın girişimciyi tesisinde ziyaret eden Malatya Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı İhsan Akın’da, Gülnaz Alp’ın yıllardır üreterek milli hasılaya da katkı sunan örnek bir kadın girişimci olduğunu dile getirdi. Birlik olarak kadın girişimcilerin de her zaman yanında olduğunu belirten Akın, özellikle yerel yöneticilerin de bu konuda kendilerine destek vermesini istedi. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetiştiricilere sunduğu birçok destek ve teşvikin de olduğunu ifade eden Akın, özellikle kendi işlerinin patronu olmak isteyen kadın girişimcilerin sektöre girmeleri konusunda atmaları gerektiğini söyledi.