Emrah Apartmanı Davasında Çözüme Ulaşıldı 14 Yıl 5 Ay 10'ar Gün Hapis Cezası

30 Ekim 2020'de İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde, 9 katlı Emrah Apartmanı yıkılmış ve içinde bulunan 35 kişiden 30'u hayatını kaybetmişti.

Emrah Apartmanı Davasında Çözüme Ulaşıldı 14 Yıl 5 Ay 10'ar Gün Hapis Cezası

Olayın ardından başlatılan soruşturma sonucu, binanın müteahhidi Hayati Uzun ve statik-betonarme proje müellifi Turgay Akkoçlu hakkında dava açılmıştı. Davada, "bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçundan ceza isteniyordu. Mahkeme, sanıkların suçunu sabit görerek her biri için 14 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezası verdi. İşte detaylar…

İzmir'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde, 30 Ekim 2020 tarihinde Emrah Apartmanı'nın çökmesi sonucu 30 kişi hayatını kaybetmişti. Olaya ilişkin olarak yapılan yargılamada, binanın müteahhidi Hayati Uzun ve statik-betonarme proje müellifi ve fenni mesulü Turgay Akkoçlu suçlu bulundu.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianamede, Emrah Apartmanı'nın müteahhidi Hayati Uzun ve statik-betonarme proje müellifi Turgay Akkoçlu'nun, bina inşaatında gerekli olan standartlara uygun davranmadığı, yapı denetim firmaları ile birlikte çalışarak güvenliksiz bir yapı oluşturdukları belirtilmişti.

64542d1d4e3fe112b45cf7e1.webp

Neler Yaşanmıştı?

30 Ekim 2020'de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem sonucu Emrah Apartmanı, diğer birçok yapı gibi ağır hasar almış ve 30 kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu olay sonrasında, müteahhit Hayati Uzun ve proje müellifi Turgay Akkoçlu hakkında 'bilinçli taksirle birden fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma' suçlamasıyla dava açılmıştı.

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava sonucunda, sanıklar Hayati Uzun ve Turgay Akkoçlu, suçlu bulunarak ayrı ayrı 14 yıl 5 ay 10'ar gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme ayrıca, sanıkların meslekten menedilmesine de karar verdi. Bu karar, hem deprem sonrası inşaat sektöründeki güvenlik standartlarının önemi hem de iş güvenliği konusundaki eksikliklerin yargı karşısındaki yeri açısından önemli bir örnek teşkil etti.

Turgay Akkoçlu Yargılandı Ama Gerçek Sorumlular Hala Cezalandırılmadı

Adalet yerini buldu. Bu kararla birlikte depremzedeler adına bir nebze olsun hafifledik. Ancak burada hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınları hala acılarını yaşıyorlar. Bu davada sadece Hayati Uzun ve Turgay Akkoçlu yargılandı ama gerçek sorumlular hala cezalandırılmadı. Belediye, müteahhitlik firması ve ilgili diğer yetkililer de sorumluluklarını yerine getirmelidir" dedi.

Bu haber toplam 194 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.