11 askeri şehit eden terörist öldürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri, Tunceli Kutu Deresi bölgesinde gerçekleştirilen operasyonda, 1997 yılında Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda füze atışı ile vurulan ve 11 Türk askerinin şehit olduğu olayda helikoptere ateş eden Ferhat Dersim kod adlı Yusuf Doğan isimli teröristin ölü olarak ele geçirildiğini açıkladı.

11 askeri şehit eden terörist öldürüldü
TSK, 26 Mart 2017 tarihinde Tunceli Kutu Deresi bölgesinde operasyon yapan birlikler tarafından arazi arama tarama faaliyetlerinde teröristlerin saklandığı sığınağın tespit edildiğini, akabinde teslim ol çağrılarına ateşle karşılık veren teröristlerin silahlarıyla birlikte etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Yapılan incelemelerde operasyonda ölü olarak ele geçirilen teröristlerden birinin, 1997 yılında Irak’ın kuzeyinde düzenlenen operasyonda füze atışı ile vurulan ve 11 askerimizin şehit olduğu olayda helikopterimize ateş eden Ferhat Dersim kod adlı Yusuf Doğan isimli terörist olduğunun belirlendiği kaydedildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütlerine karşı yürüttüğü haklı ve kararlı mücadelede kahramanca ve fedakarca çarpışarak vatanı ve yüce Türk Milleti uğruna şehit düşen vatan evlatlarının kanını yerde bırakmadığını bir kez daha gösterdiğinin altı çizilerek, “Böylelikle helikopterin düşmesi ile şehit olan kahraman 11 askerimizin aileleri aradan 20 yıl geçtikten sonra aldıkları bu haberle bir nebze olsun huzur bulmuşlardır. Bu olay; bölücü terör örgütünün yalanlarıyla kandırılan, hayatlarını ziyan eden terör örgütü mensuplarının, peşinde koştukları sahte dünyanın tamamen bir hayal ürünü olduğunu ve asla bir sonuca ulaşamayacaklarını görmeleri için de iyi bir örnek teşkil etmektedir. Görülüyor ki kandırılan kişiler için hayatlarının baharında canlarıyla ödeyecekleri bir sondan başka seçenek bulunmamaktadır. Bazı süreçlerde ‘geç kalmak’ diye bir fiil fazla mana teşkil etmeyebilir. Teröristlerin, kandırılmışların, sonu mutlak ölüm olan bu yolculuktan vazgeçmelerini ve en kısa sürede adalete teslim olmalarını bekliyor ve umuyoruz. Zira mücadelemiz son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar azim ve kararlılıkla sürdürülecektir” ifadelerine yer verildi.

4 Haziran 1997 yılındaki olayda şehit olan askerlerin isimleri şu şekilde: "J.Yb.Mesut Kuru, Kur.Bnb.Recep Güngör, Kur.Bnb.Hüseyin Güvercin, Top.Yzb.Nazmi Elmas, Hv.Plt.Ütğm.Taner Alkap, Hv.Plt.Ütğm.Selim Keskinkılıç, Kr.Plt.Ütğm.Sedat Pelit, Kr.Plt.Ütğm.Konuralp Özcan, Hv.Mu.Üçvş.Gürbüz Bağcı, Tkns.Üçvş.İsa Yaşar, Er Şakir Baştuğ".