408 bin emeklinin beklediği haber!

Türkiye geneli’nde 408 bin emekliyi ilgilen haberle ilgili yeni gelişme, 30 yılın üstündeki çalışan her yıla 4 bin liraya varan ödeme imkanı olacak.

408 bin emeklinin beklediği haber!

Memur emeklilerine ikramiye farkı yasalaşma yolunda önemli bir adım atılmış olacak. 30 yıldan fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına rağmen, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme, önceki akşam TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi, kısa süre içinde de TBMM Genel Kurulu'nda ele alınacak.

 

TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak olan ve 408 bin emekliyi ilgilendiren tasarı gündemde, Memur emeklilerine ikramiye farkı yasalaşma yolunda büyük bir adım daha atılmış oldu. 30 yıldan fazla emekli ikramiyesine hak kazanmasına sağlayacak olan, 30 tam hizmet yılı üzerinden emekli ikramiyesi ödenenlere, kalan her tam hizmet yılı için ek ikramiye ödenmesine ilişkin düzenlemede sona gelindi.

 

408 bin emekliyi ilgilendiren tasarı TBMM Genel Kurulu’nda ele alınacak. 30 yıldan fazla çalışması olan memur emeklilerine, 30 yılı aşan her yıl için ödeme yapılması planlanıyor. Misal 40 yıl çalışan bir memur emeklisine, 30 yıl üzerinden para aldığı için kalan 10 yıla ilişkin ödeme yapılması planlanıyor.

 

4 BİN YILARA VARAN ÖDEME İMKANI

 

Gündem olan ve emeklilerin İkramiye, memurların görevlerinden ayrıldıkları tarihteki emekli keseneğine esas aylık unsurları üzerinden aylıklarının başlangıç tarihindeki katsayılar ve emekli ikramiyesi ödenmesine esas hükümler dikkat alınarak hesaplanacağı öğrenildi.

 

Hak sahiplerinin yasanın yürürlüğe girdiği tarihi takip eden 1 yıl içerisinde başvuruda bulunmaları şartı aranacak. Ayrıca ikramiyenin 7 bin 500 liraya kadar olan kısmı başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, varsa kalan kısmı ise ilk ödeme tarihinden itibaren hesaplanacak kanuni faiziyle birlikte takip eden yılın aynı ayı içerisinde ödeneceği belirtiliyor.