Ahmet Ercan'ı Çanakkale Depremiyle ilgili açıklamaları

Son 30 gün içinde zaman zaman depremlerin meydana geldi Çanakkale'de dünkü 5.3'lük sarsıntı herkesin gözünü buraya çevirdi. Yaşanan depremin bir benzeri de öğlen 14:00'te bir daha tekrar edince Çanakkale halkında endişeler arttı. Deprem Uzmanı Prof.Dr. Ahmet Ercan, Çanakkale depremiyle ilgili bilimin ışığında korkutucu uyarılarda bulundu. Ahmet Ercan'a göre 15 gün içinde büyük bir deprem olabilir.

Ahmet Ercan'ı Çanakkale Depremiyle ilgili açıklamaları

Ahmet Ercan'ı Çanakkale Depremiyle ilgili açıklamaları

Çanakkale son 30 gündür aralıklarla depremlerin olmasının ardından dün gece ve bugün öğlenden sonra yaşanan 5,3 depremler sonrası Çanakkale Halkı endişelendi. İzmir'den de hissedilen depremle ilgili Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan Çanakkale Depremi'nin akabinde korkutucu açıklamalar geldi. Ahmet Ercan'a göre bölgede yakın zamanda büyük bir deprem olabilir. 

 

Sabah erken saatlerinde meydana gelen 5.3'lük depremin merkez üsstü Ayvacık İlçesi açıklarıydı. Richter ölçeğine göre 5.3 şiddetindeki depremin sarsıntı Akdeniz'den Ege Bölgesi'nin kıyı şeridine kadar ve Marmar Bölgesi'nde bir çok yerde hissedilmişti. Deprem sonrası 30 kilometre uzaklıktai Çamköy ve Bayırköy'de ahıllar yıkılmış hayvanlar telef olmuştu. Saatlerdir peşpeşe gelen depremlerin ardından 13:58'de bir büyük deprem daha meydana geldi. AFAD verilerine göre bu depremde 5.3 şiddetindeydi. 


Depremin aynı şiddette olması "Bölgedeki enerji boşalmadı mı?" sorularını gündeme getirdi ve herkesin aklındaki soruyu Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan cevaplandırdı. Sozcu.Com.Tr'ye konuşan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan korkutucu ama önemli uyarılarda bulundu. Ercan “Yarın İzmir’de büyük bir deprem olabilir. Özellikle Ege bölgesinde taş evlerde oturanlar en az 15 gün evlerine girmemeli” diye konuştu.

Çanakkale’den gelen haberler herkesin aklına “Büyük bir depremin habercisi mi? Büyük Marmara ya da Büyük Ege depremine yol açar mı?” sorusunu akıllara getirdi. Konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye konuşan deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan korkutucu ama önemli uyarılarda bulundu. Ercan “Yarın İzmir’de büyük bir deprem olabilir. Özellikle Ege bölgesinde taş evlerde oturanlar en az 15 gün evlerine girmemeli” diye konuştu.Çanakkale’deki sarsıntılar için “Bu depremin olacağını biz 8 aydır bekliyorduk” diyen Ercan şunları kaydetti “Çünkü Gülpınar kırığı boyunca beklenen bir şeydi. Kuzey 75 derece Batı doğrultulu bir kırık bu. Bizim büyük deprem beklediğimiz Kuzey Anadolu kıırığının Güney kolun, yani Bursa’dan geçen kolunun Edremit, Bababurnu’ndan Edremit Körfezi ve Midilli’ye doğru giden ucudur. Bu depremler iki kırığın kesişim yerinde oldu. Dediğim gibi deprem kaynaşmaları 8 ay önceden başladı ve yılbaşından itibaren olağanüstü bir artık gösterdi. Bu zamana kadar günde 15’e kadar çıkan deprem sayısını gördük. Bu nedenle bu kez daha çok odaklandık bu bölgeye. Dün ise bir deprem fırtınası görüldü. Büyük bir depremle sonuçlanır mı diye kuşkumuz artmışken depremle karşılaştık. Bu bizim için şaşırtıcı değil. Be arkasından 1 saat sonra da deprem olunca izlenimim şu oldu; deprem sönüm sürecine girdi. Bundan sonra daha küçük depremlerle dinginleşir diye beklerken yüzde 5’lik bir olasılık oluştu. Bu olasılık aynı ya da daha büyük bir deprem beklentisi oluştu. Ve sonra da zaten 5,3’lük bir deprem oldu. Ben İzmir’deyim şu an ve ürktük açıkcası. Deprem 15 saniye kadar sürtü. Neden ürktük çünkü yüzde 5’lik olasılığın içerisindeyiz”

KAYNAK: SÖZCÜ