Almanya'da Öcalan resmi ve PKK sembolleri yasaklandı

Her fırsatta Türkiye düşmanlarına sahip çıkan Almanya’dan bu defa şaşırtan bir karar geldi. Terör örgütü PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve terör örgütünün sembolleri yasaklandı.

Almanya'da Öcalan resmi ve PKK sembolleri yasaklandı
FETÖ ve PKK terör örgütlerine verdiği desteklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sert bir şekilde eleştirdiği Almanya, PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve terör örgütünün sembollerini yasakladı. Spiegel Online, yasağın Federal İçişleri Bakanlığının 2 Mart tarihinde güvenlik birimleri ve eyaletlere gönderdiği beş sayfalık yazıda yer aldığını yazdı. Habere göre, İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen yazıda, sarı-yeşil fon üzerindeki Öcalan fotoğraflarının Almanya’da yasaklı olan terör örgütüne desteği artırma potansiyeline dikkat çekilirken, yasaklı sembol ve logoların da listesi bulunuyor. Buna göre, Öcalan’ın posteri dahil, PKK’nın kullandığı 33 sembole yasak getirilmiş durumda. Yasaklı semboller arasında YPG’nin flamasının da bulunuyor. PKK Almanya’da 22 Kasım 1993 tarihinden bu yana terör örgütü olarak kabul ediliyor.


Geç kalınmış bir karar


UETD Genel Başkan Yardımcısı Fatih Zıngal, kararı olumlu bulduklarını ifade ederek “Federal İçişleri Bakanlığı terör elebaşının resimleri, PKK ve PYD sembollerini yasakladı. Geç kalınmış olsa da bile güzel bir gelişme. Almanya ve Türkiye’nin tarihî dostluğunu bozmak isteyenlerin hamle üstüne hamle yaptıkları bir dönemde bu gelişme çok önemli. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi terör belası birgün gelir sizi de bulur. Bu sebeple ne kadar erken tedbir alınırsa o kadar iyi olur” dedi.