Darbeciler, erbaş ve erlerin telefonlarını toplamış

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Akıncı Üssündeki FETÖ’nün eylemleriyle ilgili hazırlanan iddianamede, şüphelilerden eski Pilot Yüzbaşı Ertan Koral, kendilerinin ve erbaş ve erlerin telefonlarının toplandığını söyledi.

Darbeciler, erbaş ve erlerin telefonlarını toplamış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, 15 Temmuz darbe girişiminin yönetim merkezi olan Akıncı Üssündeki eylemlerle ilgili hazırlanan iddianame mahkemeye gönderildi. İfadesine yer verilen şüphelilerden Ertan Koral, filo komutanı eski pilot yarbay Mustafa Azimetli’nin uçuşu planlayanlar arasında olduğunu ve vurulacak hedeflerin lazerlemesini de kendilerinin yapacaklarını söylediğini kaydetti.

"ERBAŞ VE ERLERİN TELEFONLARI TOPLANDI"

Filo komutanının "Terörle mücadele harekatı olacak buralarda kalın, mümkün olduğunca dinlenin, telefonla konuşmayın" dediğini belirten Koral, eşine haber vermek için lojmana gittiğini 15-20 dakika oturup filoya döndüğünü kaydederek, "Ben filoya geldiğimde kursiyerlerin telefonların toplandığını öğrendim. Ben de Kurmay Yüzbaşı olarak diğer rütbeli subaylarla birlikte telefonumu ayrı bir yere koydum. Üzerimde telefon kalmadı. Bu sırada kursiyerlerden bir tanesi bana gelip, hocam askerlerde yani erbaş ve erlerde telefon var ne yapalım dedi. Bende filo komutanımıza bu hususu sordum, kendisi de ’telefonları askerlerden de toplayın’ dedi. Teğmen de komutanın emrini yerine getirmek için ayrıldı" şeklinde konuştu.

"DİYARBAKIR’DAN GELEN UÇAKLARI HAVADA TELSİZDEN ÖĞRENDİK"

YAŞ üyesi eski orgeneral Akın Öztürk’ün damadı eski yarbay Hakan Karakuş’un da aralarında bulunduğu uçuş planlama toplantısında; yüzbaşı Ekrem Aydoğdu ve yarbay Mustafa Azimetli’nin, illegal silahlı gruplar olduğunu, bunlara karşı harekat yapılacağını söylediklerini ifade eden Koral, "21.00 civarında ilk biz havaya kalktık. Havaya kalkıştan sonra öndeki uçağa kilit attık ve onu takip ettik. Ankara’nın üzerinden yüksek irtifada geçip şehrin dışında 20 bin fit üzerinde beklemeye başladık. Şehrin sanırım kuzey doğusundaydık. Diğer uçakta bulunan Yüzbaşı Aydoğdu bize havada koordinat verdi. Yaklaşık 15 - 20 dakika bekledikten sonra Diyarbakır’dan geldiğini anladığımız başka uçaklar da geldi. Bizim ’Guard’ diye bir telsiz kanalımız vardır. Bu kanaldan yapılan çağrıları telsizi açık olan herkes duyar. Bu uçaklar bizim filo komutanımızla konuştular, telsizim açık olduğu için bizde duyduk. Uçaktakiler, "Diyarbakır’dan buraya kadar geldik, bizim pek bilgimiz yok" diye konuştular. Filo komutanı da beklenilmesi gerektiğini söyledi. Daha sonrasında ’görevlerin iptal olduğu, tüm uçakların inişe gitmesi gerektiği’ ikaz oldu ve filo komutanımız çağırdıkları kanala geçerek ortak olmayan kanaldan duymadığım bir konuşma yaptı" şeklinde konuştu.