İrfan Değirmenci'nin yerine Emin Çapa getirildi

Doğan Grubu tarafından tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle işten çıkarılan İrfan Değirmenci'nin yerine 15 Temmuz şehitleriyle dalga geçmesiyle geçtiğimiz aylarda gündem olan Emin Paşa getirildi. Bundan sonra Kanal D'nin sabah haberleri Emin Çapa'ya emanet olacak. Emin Çapa'nın sabah haberlerinin başına getirilmesi sosyal medyayı da salladı.

İrfan Değirmenci'nin yerine Emin Çapa getirildi

Doğan Grubu tarafından işten çıkarılan İrfan Değirmenci'nin yerine Emin Çapa'nın getirildiği açıklandı. Emin Çapa, CNNTÜRK'te ekonomi haberleri sunan bir isimdi. Emin Çapa'nın ismi geçtiğimiz aylarda 15 Temmuz şehitleriyle alay eden bir tweet yüzünden gündemin ilk sıralarına oturmuştu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan Emin Çapa için "Bir tanesi tweet atıyor; bak şu anda ağlıyorsunuz, 15 Temmuz gecesi tankların karşısına dizildiniz şimdi niye ağlıyorsunuz diyor. Bir diğer taraftan da roman yazarıymış, sizin her yeriniz roman yazarı olsa ne olur." demişti. 

Emin Çapa'nın kariyerinin 1999'da CNN TÜRK'te başladığı belirtiliyor ve 18 yıldır Doğan Grubu'nda en kıdemli isimlerden biri olarak yerini koruyor. 

EMİN ÇAPA ÖZGEÇMİŞ

İzmit doğumlu olan Emin Çapa, İstanbul Üniversitesi’nin gazetecilik bölümünde okudu. Ekonomik entegrasyon teorileriyle ilgilendi. Üniversiteye başladığı sene Hürriyet’te stajyer olarak çalışmaya başladı.

Ardından Tempo Dergisi’nde ilk kez ekonomi muhabiri oldu. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında yer aldı. İşçi-işveren konularına olan ilgisi nedeniyle bir süre TİSK’te çalıştı ve toplu sözleşme pazarlıklarıyla ilgilendi. Sabah Gazetesi’nde 5 sene ekonomi muhabirliği ve Endüstriyel İlişkiler üzerine haftalık köşe yazıları yazdı. Ardından TÜSİAD’da Muharrem Kayhan ve Erkut Yücaoğlu döneminde Başkan Danışmanı olarak çalıştı.

1999 Kasım ayından bu yana CNN TÜRK’te çalışıyor. Editör olarak başladığı CNN TÜRK hayatında, önce ekonomi istihbarat şefi, ardından ekonomi haber müdürü, son olarak da ekonomi müdürü oldu. CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Çapa; 2012 yılında hazırladığı “O Sırada” programında her şeyin arkasını merak edenler için 150 metrede cam da sildi, yerin 39 metre altını da inceledi. 2013 yılında “Aklın İzi” programında, izleyicilerini hurafeye, batıla, bilimsel görünen aldatmacalara karşı aklın ve bilimin peşine düşmeye davet etti.

CNN TÜRK’te yayınlanan bilim programı “Dünyanın 1001 Hali”ni hazırlayıp, sundu. "Dünyanın 1001 Hali"nde, yeni teknolojiler, kaybolan eski bilgiler, uzak yıldızlardan, yakın kentlere kadar bilmeye değer her haberi ekrana taşıdı. Çapa, ekonomi bültenlerinde ve konuk olduğu diğer programlarda ekonomiyi herkesin anlayacağı şekilde yalın bir dille anlatıyor. Emin Çapa, “Yaşamın Kimyası” programını CNN TÜRK’te sunmaya devam ediyor.

Çapa; Kalite Kongresi, Turizm Zirvesi, Bursa Kalite Kongresi, Pazarlama Zirvesi, TEDX İstanbul gibi ulusal ve uluslararası seminer ve etkinliklerde sunumlar gerçekleştiriyor. TEDX İstanbul’da yaptığı konuşması youtube’da milyon civarında izlenmiştir.

Üniversitelerden gelen davetler üzerine her yıl 20'den fazla konferansta yaptığı sunumlarla gençlerle buluşuyor. Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri için medya eğitimleri veriyor. Tamamen gönüllü olarak dostları ve yakın çevresine, “Saray ve Ritüel”, “Harem ve İktidar”, “İmparatorluk ve Mimarı”, “Sinan ve Süleymaniye”, “İnsan Zihninde Yolculuk (Arkeoloji Müzesi)” temalı dostluk turları gerçekleştiriyor.

Gazeteci olmasaydı astronomi okumayı hedefleyen Çapa, astronomi ile ilgili yayınları yakından takip ediyor. 

Emin Çapa, evli ve bir çocuk babasıdır.