Soylu'dan Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Diyarbakır'da meydana gelen patlamayla ilgili açıklamada bulundu. Soylu, dışarıdan bir müdahale olmadığını tamir esnasında araçtan kaynaklanan bir nedenle patla meydana geldiğini söyledi. Soylu, patlama nedeniyle biri ağır olmak üzere 2 kişinin yaralandığını açıkladı.

Soylu'dan Diyarbakır'daki patlamaya ilişkin açıklama
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tuzla'da katıldığı işadamları ile kahvaltı programında Diyarbakır'daki patlamaya dair bilgiler verdi. Patlamanın Çevik Kuvvet içersindeki bir binada meydana geldiğini söyleyen Bakan Soylu, dışarıdan herhangi bir müdahale olmadığını patlamanın tamir esnasında bir araçtan kaynaklanan nedenden dolayı meydana geldiğini söyledi. Soylu, patlama nedeniyle biri ağır olmak üzere 2 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakan Soylu'nun açıklaması şöyle: “Oradaki bir çevik kuvvet binası içerisindeki bir kademede, yani, araçların tamir bakımının yapıldığı bir kademede patlama meydana geldi. Dışarıdan bir müdahale var mı yok mu diye arkadaşlarımız bakıyorlardı. Şu anda dışarıdan bir müdahale olmadığı tamir esnasında araçtan kaynaklanan bir patlama olduğu belirlendi. Bir kişi en kaz altında AFAD yaşadığını söylüyor ve bir ağır yaralı var ve bir de hafif yaralı var. Geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Allah beterinden muhafaza etsin. Orada Çevik kuvvet binasının içerisinde bir kademe demek ki oradaki tamir esnasında bunların bir kısmı da işçiydi yani o zırhlı aracın tamirini yapmaya çalışan işçilerden bir tanesiydi” dedi.
“Bu ortaklıklarını da çökerteceğiz hiç merak etmeyin”

Bakan Soylu, Avrupa ve PKK'nın uyuşturucu konusunda ortak hareket ettiğini söyleyerek bu ortaklıklarının çökertileceğini söyledi. Soylu, “ Terörle ilgili hiç bir endişeniz olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı açık ve nettir. Bütün bakan arkadaşlarımızı, bütün milletvekili arkadaşlarımız, bütün güvenlik kuvvetlerimiz, Jandarmamız, polisimiz, askerimiz, özel harekatımız, korucumuz hep birlikte canla başla bir mücadele yapıyorlar. 24 saat esasıyla hiç bir şekilde geri adım atmadan, uyuşturucuyla da mücadelemiz aynıdır. Onun da sebebi bellidir. Bilmenizi istiyorum. Bu sözü yeni söyledik ve devam ettiriyoruz. Teröriste hangi muameleyi yapıyorsak bilin ki uyuşturucu satıcısına aynı muameleyi yapacağız. Bunun da kökeni Avrupa'dır. Ortadoğu'dan ve Türkiye üzerinden doğal uyuşturucuyu Avrupa'ya götürüyorlar Avrupa üzerinden de sentetik ve ve kimyasal uyuşturucuları Türkiye'ye getiriyorlar. Bunu da PKK'yla yapıyorlar. Bunu da net söylüyorum. Bu ortaklıklarını da çökerteceğiz hiç merak etmeyin. Ne bizim değerlerimize yakışıyor ne bizim inancımıza ne bizim milliyetimize ne de bizim geleneğimize. Ardı ardına yapacağımız operasyonlarla birlikte acımasız olacağımızı bilmenizi istiyorum. Teröristlere karşı nasıl acımasızsak uyuşturucu satıcılarına karşı da hiç bir acımamız yoktur” şeklinde konuştu.