Van'daki cafe yangınıyla ilgili şok iddia!

Van’da önceki gün kafesinde yangın çıkan Erhan Durmuş, olayın patlamadan kaynaklı bir sabotaj olduğunu öne sürerek, “Cumhurbaşkanımıza destek programı düzenlediğimiz için iş yerimizi yaktılar” dedi.

Van'daki cafe yangınıyla ilgili şok iddia!
İHA muhabirine konuşan iş yeri sahibi Erhan Durmuş, kafesinde ciddi bir hasar oluştuğunu belirterek, “Pazartesi günü sabah saatlerinde iş yerimizin yandığı haberini aldık. Bunun üzerine buraya geldik. Yangın söndürüldükten sonra yaptığımız araştırmada, bir yangından ziyade patlama ya da bir sabotaj olduğunu gördük. Buna delil olarak da iş yerimizde elektrik kontağında önce yangın çıktığı, daha sonra ise burada elektrik aksamına bağlı olan yükselticinin patladığı belirtilmişti. Ancak iş yerimize girdiğimizde burada bulunan yükselticinin sağlam olduğunu gördük. Esnaf arkadaşların bize söylediği, burada bir bomba patladığıdır” dedi.

“Bu bir siyasi sabotajdır”

 

Cumhurbaşkanına destek amaçlı bir program düzenlediklerini ve bundan dolayı iş yerlerine yönelik bir saldırı yapıldığını iddia eden Durmuş, “Geçtiğimiz cumartesi günü benim de yönetici olduğum Van Tarafsız Gençlik Derneği olarak Şişli Öğretmenevinde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amaçlı bir etkinlik düzenlemiştik. Buranın yakılması ya da patlatılması ile ilgili bundan şüpheleniyoruz. Bu bir siyasi sabotajdır” diye konuştu.


Yangın söndürüldükten sonra olayla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını anlatan Durmuş, “Polis ekiplerine tekrar haber verdik ve detaylı bir araştırma yapmalarını istedik. Burada yaralanan arkadaşımızın yatağının bulunduğu masanın üstünde tırnak makası, tornavida, bir takım vidalar ve eldiven gibi bize ait olmayan bazı malzemeler gördük. Bu da bizlere bunun kesinlikle sıradan bir yangın olmadığını ve bu olayın siyasi boyutunun olduğunu gösterdi. Dolayısıyla da bizlere bir gözdağı verilmek istendiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.


“Olayın aydınlatılmasını istiyorum”

 

İş yerlerinin tamamen kullanılamaz hale geldiğini anlatan Erhan Durmaz, yaklaşık 100 bin TL civarında bir zararının söz konusu olduğunu ifade ederek, “Yetkililerden bu olayın aydınlatılmasını istiyorum. Bunun tamamen geçtiğimiz günlerde Sayın Cumhurbaşkanımıza destek amaçlı yaptığımız programla alakalı olduğunu düşünüyorum ve yetkilileri bu anlamda göreve çağırıyorum” şeklinde konuştu.

 

Kafenin hemen üstünde yer alan erkek kuaföründe çalışan Taner Kurt ise, şiddetli bir patlama yaşandığını belirterek, “Önce deprem olduğunu zannettim, daha sonra dumanlar yükseldi. Ben de korkudan dışarı kaçtım. Daha sonra polis ve itfaiyeyi çağırdık” diye konuştu.
Tamamen kullanılamaz hale gelen ve bir kişinin yaralandığı yangınla ilgili Van Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yapılan ilk incelemede yangının elektrik kontağından çıktığı ve elektrik aksamına bağlı olan yükselticinin patladığı saptanmıştı.